Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Soubor velikonočních kázání kardinála Duky 2015

Soubor velikonočních kázání kardinála Duky 2015

Nejvýznamnější křesťanské svátky v roce 2015 kardinál Duka prožívá v katedrále. Postupně zveřejníme jeho velikonoční kázání.

Audio
2. dubna 2015
Kázání

Kázání na missa chrismatis:

 

 

 

Kázání na Zelený čtvrtek:

Na Zelený čtvrtek si připomínáme ustanovení eucharistie Ježíšem Kristem. Evangelista Jan popisuje utrpení Božího syna, který očistil lidstvo svou krví. Mytí nohou, které je pro Zelený čtvrtek charakteristické, symbolizuje snížení Božího syna a mesiáše, který nás nazývá přáteli. Kristus zároveň formuluje také pravidlo, znící: "cokoliv jste udělali pro svého bližního, pro mě jste udělali". Skutečnost obřadu mytí nohou nám připomíná, že chceme-li jít ke Kristu, chceme jít čistí, tak jak to dělali dávní křesťané. Pokaždé, když slavíme eucharistii, tak platí slova o Beránkovi, Božím přátelství k nám a Očistě.

 

Kázání na Velký pátek:

Ježíš Pilátovi odpovídá: "Mé království není z tohoto světa" z tohoto světa, který říká, že stát je organizované násilí; ze světa, který může člověka považovat za využitelný nástroj a postavit jako ideál vzájemný boj, závist a nenávist. Klaníme se ti Svatý kříži, z nějž jsme byli vykoupeni.

(jne)