Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Klíč k soudržnosti rodiny

Klíč k soudržnosti rodiny

I když je jeden z manželů kvůli zaměstnání delší dobu nepřítomný, může rodina držet pohromadě, říká v pravidelné sobotní glose na Radiožurnálu 31. května 2014 kardinál Duka.

2. června 2014
Vyjádření / Dopisy

Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, nevím, kolik u nás po republice chodí Zdislav a Zdislavů, ale přes starobylé znění tohoto jména je jich dost. Většina z nich jistě dobře ví, že jejich patronkou je svatá Zdislava, která má „v referátu“ manželství a rodiny. 

Světicí se stala hned dvakrát. Poprvé skutečně svým životem, kdy projevila obrovskou odvahu a rozhodla se provdat se za pana Havla a následovat jej do severních Čech, kde „lišky dávaly dobrou noc“.

 

V tomto zapomenutém kraji dokázala obdivuhodné dílo. Ve spolupráci s dominikány založila špitál, starala se o nemocné a strádající chudáky. To vše při péči o početnou rodinu a v situaci, kdy její manžel spoluvytvářel politický život v rozbouřených časech a musel být měsíce i týdny neustále jinde než doma. 

Podruhé se stala světicí úředně ve chvíli, kdy do naší vlasti v roce 1995 přicestoval papež polského původu Jan Pavel II. a oficiálně ji svatořečil. Potvrdil tím její ctnosti a hrdinství, s nímž žila jako žena a matka rodiny. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Církev je v přípravě na manželství o krok dál

 

Rád bych se trochu pochlubil, ale hlavně připomněl našeho milého spolubratra otce Ambrože Svatoše, který desetiletí svého života věnoval přípravě procesu svatořečení paní Zdislavy. V příštím roce bude realizován v rodišti paní Zdislavy moderně pojatý památník připomínající její život a dílo. 

Dnes kromě péče o stále trochu opomíjené severní Čechy můžeme u paní Zdislavy hledat inspiraci především pro život rodin. Často si totiž stýskáme, že nepřítomnost jednoho z manželů kvůli zaměstnání vede k rozpadu rodin. 

 

Neuškodí, když si připomeneme, že rodina může být soudržná, když jsou ženy skutečnými strážkyněmi rodinného krbu a života. Dokázaly to tisíce z nich v rodinách, kdy manželé byli dlouhá léta na frontě, v komunistických vězeních, kdy museli pracovat měsíce na montážích v době socialismu, ale i dnes, kdy jsou manželé odloučeni od rodiny pracovními povinnostmi. 

Ve středu jsme si v Sezimově Ústí připomněli narozeniny prezidenta Edvarda Beneše. Nedovedeme si jej už ani představit bez jeho manželky paní Hany. Jsem rád, že i kolem nás je stále více těch, kteří žijí toto nenápadné hrdinství věrnosti a lásky. 

Autor:  Dominik Duka

Původní příspěvek pro pořad Českého rozhlasu Glosa Dominika DukyVysílá se každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.