Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Mše za Karla Velikého

Mše za Karla Velikého

Osobnost císaře Karla Velikého připomněla mše svatá ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Celebroval ji arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka. Na svého předka při ní vzpomínalo několik desítek příslušníku českých šlechtických rodů - zástupci Kinských, Šternberků, Schwarzenberků, Kolowratů, Lobkowiczů, spolu s dalšími stovkami návštěvníků.

Audio
26. ledna 2014
Arcibiskup v médiích

Katedrála svatého Víta se zcela zaplnila, zúčastnilo se i mnoho hostů ze zahraničí a pozvání přijali i přímí potomci Karla Velikého, konkrétně Schwarzenbergové, Lobkowiczové, Kinští nebo Kolowrat-Krakowští.

 

Kardinál Dominik Duka připomněl, že se mše za Karla Velikého slaví v Katedrále poprvé. "Z raných dějin středověku se vynořila jasná postava Karla Velikého", ocenil kardinál Duka osobnost Karla Velikého a vyzval k reflexi odkazu Karla Velikého k průběhu dějin. "Celá naše západní kultura, která je i kulturou křesťanskou a Karla Velikého" s odkazem na skutečnost, že jeho osobnost dokázala více jako symbol po své smrti, než za života.

 

Záznam kázání:

 

 

Nad slavností převzal záštitu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, pořádají Fontes Europae o.s. a Sdružení autorů Fontes Europae, Modlitební liga císaře Karla I. za mír mezi národy, Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, Česká křesťanská akademie a Česká mincovna a.s. K příležitosti tohoto významného výročí vychází také zlaté a stříbrné pamětní mince, které emituje jablonecká Česká mincovna.

(jne)

Další odkazy:

Rozhlasová Glosa kardinála Duky na téma Karla Velikého

Mše v katedrále sv. Víta připomene o víkendu 1200 let od smrti Karla Velikého (ČRo)

Vyrazí smart mince s Karlem Velikým (Deník.cz)

Mše svatá připomene 1200 let od smrti Karla Velikého (APHA.cz)