Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Návštěva vězňů ve Valdicích

Návštěva vězňů ve Valticích

V kapli valdické věznice se ve středu 2. srpna setkal s odsouzenými bývalý vězeň - arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka OP.

4. srpna 2017
Arcibiskup v médiích

 

Na patnáct měsíců ho do cely borské věznice v osmdesátých letech poslal komunistický režim za řádovou činnost, organizování studia dominikánských kleriků, samizdat a spolupráci se zahraničím. Právě zkušeností s vězněním se stal pro posluchače ve Valdicích autentický a odsouzení se zájmem naslouchali vyprávění i o tom, jak se v době svého pobytu ve věznici setkával s jiným spoluvězněm, disidentem Václavem Havlem, na kterého vzpomínal jako na laskavého a trpělivého člověka. Nápad pozvat Dominika Duku do věznice se zrodil před několika měsíci, když valdický kaplan a zároveň předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel Zvolánek předával v arcibiskupském paláci kardinálovi nově vytištěnou „vězeňskou“ Bibli. 

Kardinála Duku a jeho sekretáře Vojtěcha Mátla provedl věznicí její ředitel Jiří Mach. Hosté si prohlédli cely odsouzených, vycházkové dvory, kuchyň, místní vězeňskou knihovnu, a dokonce se zúčastnili nácviku písní místní hudební skupiny, která oběma hostům zazpívala píseň ze svého vlastního repertoáru. Odsouzené zajímalo, zda někdy Dominik Duka pochyboval o svojí víře, kdy poprvé otevřel Bibli a co pro něj tato kniha znamená, či třeba jak se volí papež. Kardinál přítomným vysvětlil, jak a proč vznikl nový moderní překlad Bible do jazyka srozumitelného dnešním čtenářům. Odsouzené povzbudil několika biblickými příběhy, ve kterých Bůh odpustil zlé jednání lidem, kteří litovali svých činů a chtěli se změnit. Jedním z nich byl například slavný král David, který spáchal úkladnou vraždu. Hořce však svého činu litoval a právě z jeho pokolení přišel na tento svět Mesiáš. Kardinál účastníky besedy podaroval kapesním vydáním Nového zákona, do něhož každému napsal věnování.  

Před závěrečným poděkováním ředitele věznice se všichni společně modlili "Otčenáš". Za pozvání a setkání s odsouzenými, za službu věznice děkoval také Dominik Duka. "Přijel jsem rád, abych se s vámi potkal, byli jste pro mne dnešním cílem této návštěvy a přeji vám všem, abyste v životě nikdy neztratili naději," řekl vězňům na závěr. 

Věznice Valdice si v letošním roce připomíná 160 let od svého vzniku v prostorách bývalého kartuziánského kláštera. Pracují zde na částečný úvazek tři kaplani ze tří církví - Aleš Tomčík z Církve československé husitské, Pavel Zvolánek z Církve adventistů s.d. a od června letošního roku Zbyněk Pawiensky z Římskokatolické církve. Ekumenický charakter duchovní služby ve Valdicích má více než pětadvacetiletou tradici.

Převzato z www.apha.cz