Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Oběd pro chudé a opuštěné lidi

Oběd s lidmi bez domova

V Arcibiskupském paláci a Arcibiskupském semináři se 25. prosince 2018 uskutečnil tradiční vánoční oběd pro chudé a opuštěné.

26. prosince 2018
Arcibiskup v médiích

 

V Arcibiskupském paláci se 25. prosince sešlo kolem tří stovek opuštěných lidí a lidí bez domova na tradičním obědě, který pro ně uspořádalo křesťanské hnutí Sant´Edigio.

Každého hosta osobně pozdravil i kardinál Dominik Duka. Jde podle něj o obnovu starobylé tradice. „Je to alespoň takový symbol k tomu, že je (potřebné lidi) neodepisujeme, že jim chceme pomoci, nakolik je to možné,“ řekl Duka.

Podávala se polévka s játrovými knedlíčky a svíčková či pečená kachna s knedlíkem a zelím, na stolechbyly také vánočky a cukroví. Mezi stolujícími byli lidé bez domova, postižení lidé, romské rodiny i senioři. 

„Navazujeme na velice dlouhou tradici katolické církve, která vždy při důležitých církevních svátcích přijímala v kostelích, na farách své chudé, potřebné a osamělé,“ uvedla Kristina Koldinská z komunity Sant’Egidio. 

Potřební lidé dostávali osobní pozvánky na jméno. „Je to takový konkrétní, malý výraz toho, že nejenže jsme pořád lidé a máme svou důstojnost, ale také, že každý u nás je božím dítětem, že každého z nás miluje bůh,“ řekl Duka. Jde podle něj většinou o lidi, které členové hnutí dlouhodobě znají.

Kromě oběda obdržel každý z hostů vánoční balíček. Většinou šlo o teplé oblečení, jako jsou bunda, svetr nebo kalhoty, ale také o malé rozhlasové přijímače, svítilny, hrnečky nebo kosmetiku.

Více informací a fotografie: Komunita Sant´Egidio