Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Připomínka stého výročí Štefánikovy smrti

Připomínka stého výročí Štefánikovy smrti

Na slovenském vrchu Bradlo poblíž města Brezová pod Bradlom se 4. května za účasti slovenského prezidenta Kisky a českého primase Duky konala hlavní vzpomínka na sté výročí smrti spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

5. května 2019
Arcibiskup v médiích

 

Samotnému pietnímu aktu předcházel program Matice slovenské s výstavou Generál PhDr. M. R. Štefánik 21. 7. 1880 – 4. 5. 2019 " v Muzeu D. S. Jurkoviča. Připravená je i prezentace komiksu M. R. Štefánik, určeného mladšímu publiku, přistaven byl i legionářský vlak z roku 1918. 

Na počest Štefánikovi a jeho zálibě v letectví přeletěla nad Bradlem i formace stíhaček italské výroby C-27 Spartan, poté Eurofighter Typhoon, Mirage 2000 a nakonec za českou stranu i stroje Aero L-159 Alca. Symbolicky se aktu zúčastnili i poslední žijící českoslovenští letci bojující za Druhé světové války v Anglii, protože před rokem 1948 se na návrh architekta Jurkoviče uvažovalo o úpravách pomníku letce M. R. Štefánika na pomník všem letcům bojujícím za války na stranách vítězných mocností. Přítomní byli generál pilot 310. stíhací perutě Emil Boček, bojovník z východní fronty Václav Kuchyňka a veterán z Jugoslávie, gen. Tichomír Mirkovič (na foto).

Kardinál Dominik Duka na pietním aktu vzpomněl "triumvirát", který se zasloužil o zrod společného československého státu. "U zrodu Československa stáli tři muži: Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Rastislav Štefánik. Ten, kdo trochu zná dějiny ví, že idea společného českého slovenského se rodila postupně a bolestně. Přesto však tyto muže neviňme z rozbití Rakouska-Uherska. Tváří v tvář porážce monarchie, tlakům z východu i ze západu bylo otázkou jejich diplomatického umu, že měli připravený náhradní rámec, který by umožnil zachování obou národů v jednom státě i po rozpadu starého uspořádání", ohlédl se za okolnostmi ohledně vzniku ČSR při pietním aktu u pamětní mohyly na vrcho kopce Bradlo kardinál Duka.   

Voják, politik, astronom a československý ministr války Štefánik zahynul 4. května 1919 při návratu do vlasti z Itálie při havárii letadla Caproni Ca 33. Štefánik byl tento týden v anketě zvolený Největším Slovákem. V Bradle mu byl dle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče postaven pomník. Jurkovič ještě před svou smrtí stihl představit návrh na úpravu bradelské mohyly na pomník všem letcům, sloužícím za Druhé světové války. Na hřbitově v Březové pod Bradlem byl Jurkovič nakonec i pochován.

(jne)