Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Ateista: Nepředstavitelný Bůh je možný

Kardinál Duka v reakci na polemiku vyvolanou oceněním kněze Tomáše Halíka Templetonovou cenou a návštěvou amerického fyzika L. M. Krausse upozorňuje na text, publikovaný v německém magazínu Christ in der Gegenwart.

2. června 2014
Dokumenty

Takzvaní noví ateisté nepohlížejí na člověka jako na korunu stvoření, nýbrž s ohledem na neukončenou a stále pokračující evoluci v něm spatřují „Neandertálce zítřka“. Michael Schmidt-Salomon, mluvčí představenstva nadace Giordana Bruna, výrazně kritické vůči náboženství a církvím, to prohlásil při debatě badatelského sdružení „Náboženství a politika“ na univerzitě v Münsteru. Dle něho člověk navzdory svým kulturním výkonům nestojí nad přírodou, ale je její částí. Takovýto pohled prý živí „smysl pro duchovno a touhu po něm“. On sám sebe proto nechápe jako „ateistu“, nýbrž jako „humanistu s naturalistickým pohledem na svět“, který zčásti stojí ve výrazném kontrastu k tradičním náboženstvím, vykazuje však i shody.

 

Žádný „nový ateista“ prý nikdy nepopíral možnost, že existuje „nepředstavitelný Bůh“, řekl Schmidt-Salomon. Podle jeho názoru je však nutné kritizovat „představitelného Boha“, jemuž lidé připisují vlastnosti, které kolidují s evoluční biologií, anebo vedou k eticky problematickým důsledkům. Schmidt-Salomon se výslovně bránil proti tomu, aby byl označován za „militantního ateistu“. „Za  všechna ta léta, co kritizuji náboženství, jsem se nesetkal ani s jediným militantním ateistou, zato však s militatními věřícími, kteří se neštítí výhrožovat zabitím.“ Jako příklad uvedl islamistické atentáty a střelbu amerických evangelikálů na potratové lékaře. „Nebýt tohoto násilí a fundamentalismu, možná by se nový ateismus ani nebyl rozvinul.“

 

Mnichovský teolog Armin Kreiner varoval před „příliš jistými odpověďmi na otázku po Boží existenci“. Především je třeba se shodnout na tom, co se pojmem Bůh míní. U otázky Boží existence nejde totiž o to, zda věřit v Boha je vůbec možné, nýbrž o to, zda se víra dá racionálně zdůvodnit. Kreiner: „Důkazová situace je hodnocena kontroverzně.“ Nějaké výsadní řešení neexistuje.  „Protikladná náboženská přesvědčení jsme se však naučili respektovat, tolerovat nebo popřípadě prostě ignorovat.“ 

(te)

 

Christ in der Gegenwart, 66. ročník, číslo 21, přeloženo z němčiny.

 

Z české literatury lze k tématu doporučit přílohu II. teologického revue Salve z roku 2010 „Křesťanství a filozofie“ a číslo revue Salve 1/12 (http://www.krystal.op.cz/salve-periodika/list), věnované ateismu.