Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kázání z pohřbu Jaroslava Šerých

Kázání z pohřbu Jaroslava Šerých

Kardinál Dominik Duka dne 31. března odsloužil mši svatou, na které se shromáždění rozloučili s nedávno zesnýlým malířem Jaroslavem Šerých.

Audio
1. dubna 2014
Kázání

Malíř, grafik a ilustrátor Jaroslav Šerých zemřel 23. března 2014 ve věku 86 let. Jeho dílo je zastoupeno v mnohých světově významných galeriích, byl autorem například portrétu sv. Zdislavy z Lemberka, která symbolicky odkazovala k návratu ke svobobě po roce 1989. Kardinál Duka patřik k blízkým přátelům malíře. V homilii vyzdvihl odkaz malířovy práce a víry, stejně jako jedinečného abstraktního stylu, který ho jednoznačně odlišuje od ostatních kolegů. Smuteční rozloučení proběhlo na přání Jaroslava Šerých v pražském kostele sv. Jiljí.

 

Záznam Kázání:

 

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. V roce 1957 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady a prof. Vladimíra Pukla a vzápětí vstoupil do spolku grafiků Hollar. Doménou jeho díla byla monumentální malba, stejnou měrou se ale věnoval i grafice. Ilustroval řadu literární textů českého i světového písemnictví. Je autorem např. kanonizačního obrazu Svatá Zdislava v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci či velké mozaiky sv. Zdislavy a její rodiny v kapli kostela sv. Jiljí v Praze. Jeho dílo je zastoupeno ve třech desítkách galerií doma i ve světě.

(jne)

 

Další odkazy:

Tvorba je svobodná: jen umělec ví, co má ve své duši (Katyd)

Na plovárně s Jaroslavem Šerých (ČT)

Jaká je? Rozhovor s DAnielou Brůhovou (ČRo)