Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Pašjiové hry a zahájení výstavy B. Reynka

Pašjiové hry a zahájení výstavy B. Reynka

Kardinál Dominik Duka převzal záštitu nad nově otevřenou výstavou grafik Bohuslava Reynka v pražské Valdštejnské jízdárně. Vernisáži předcházely pašijové hry v podání žďárského souboru, zahrané 16. dubna 2014 v katedrále a po cestě k místu výstavy. 

Audio
17. dubna 2014
Kázání

Díky záštitě, kterou nad výstavou převzal kardinál Dominik Duka, mohla vernisáž grafik Bohuslava Reynka začít na místě, na které jiní organizátoři výstav nemohou ani pomýšlet: v katedrále sv. Víta.

 

Když údery zvonů ohlásily pátou hodinu odpolední, byla katedrála zaplněna těmi, kteří přišli za zážitkem, jaký dosud nepoznali – jak to alespoň slibovaly četné plakáty. Počet zúčastněných se těžko odhaduje, ale když se později průvod vydal z Hradu dolů do Jízdárny, zaplnil Zámecké schody v podstatě po celé jejich šířce a délce.

 

Promluva kardinála Duky

 

„Velikonoce jsou tak trochu divné svátky: zrada, zbabělost, urážky, odsouzení na smrt... A pak vlastně konec. Zdá se, že vše skončilo,“ prohlásil před zúčastněnými v katedrále pražský arcibiskup. Za jeho zády byl nainstalován billboard se zvětšenou grafikou petrkovského samotáře Reynka: ukřižovaný Kristus spočívající v klíně své matky. Jeho smrt je branou k novému začátku, k naději, připomněl Duka.

 

Přítomné zaujal i scénický tanec a vemlouvavý hlas herce Jana Kačera. To už ale generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub vyzval lidi, aby zahájili pašijové putování „za davem, kde budou vojáci, Ježíš a lid jeruzalémský.“ Přišla chvíle pro žďárské ochotníky.

 

Kardinál k B. Reynkovi

 

Přímo před branami katedrály vzal starší muž s purpurovou čepičkou na hlavě na svá bedra mohutný dřevěný kříž. Dominik Duka nesl kříž po nádvoří Hradu několik set metrů, pak ho předal dalším církevním představitelům, a následně žďárským hercům – v první řadě Martinu Dobrovolnému, který ztvárňoval Ježíše Krista.

(upravil jne)

Odkaz na původní reportáž
Reportáž: Reynkovu výstavu zahájil průvod z Hradu. Kříž nesl arcibiskup Duka (Aleš Palán na ihned.cz)