Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Jako kardinál budu zpočátku spíše pozorovat

Jako kardinál budu zpočátku spíše pozorovat

O svém jmenování kardinálem hovořil pražský arcibiskup Dominik Duka také v krátkém rozhovoru pro Hospodářské noviny. Rozhovor, který vyšel 6. ledna 2012, vedl Vojtěch Soudný.

24. ledna 2012
Rozhovory

Máte nějaké konkrétní představy, s čím byste chtěl papežovi radit?

Kardinálů je v současné době dvě stě. Takže při setkání asi nebudu ten první, kdo by radil. Budu spíše v roli nováčka a budu pozorovat.

Už víte, co všechno se pro vás jmenováním kardinálem mění?

Musím se přiznat, že jsem ještě neměl čas na to přemýšlet o tom, co vše se v mém životě změní a pochopitelně je mi jasné, že budu muset trávit víc času v Římě a určitě přibyde reprezentativních povinností.

Znáte se s některými kardinály?

Znám určitou část evropských kardinálů, mezi kterými mám osobní přátele. Vídeňský kardinál Schönborn, německý kardinál Joachim Meisner a polské kardinály, které taky dobře znám a další.

Mluvil jste se už o svém jmenování s kardinálem Vlkem?

Viděli jsme se včera večer, ale to jsme o tom ještě nesměli mluvit, museli jsme počkat do oficiálního jmenování. V tuto chvíli je kardinál Vlk v zahraničí. Koncem příštího týdne se sejdeme a všechno probereme.

Jak velká je to pro vás pocta, vždyť od druhé světové války se jedná spíš o tradici?

Já si myslím, že nesmíte moji poctu přeceňovat. S kardinálskou hodností je spojeno spíše pražské arcibiskupství než s konkrétní osobou. Ale kdyby se mnou nebo mojí činností nebyl papež spokojen, tak by asi jmenování nepřišlo.

Má česká církev nějaká specifika v evropském regionu?

Česká církev prošla ve dvacátém století obrovskými turbulencemi. Církev málokteré země prošla takovými zkouškami. Svědčí o tom i životní strázně mých předchůdců v kardinálské funkci.

Jaké máte vztahy s papežem?

Domnívám se, že náš vztah je dobrý. Papeže osobně znám, znám ho i z jeho děl. Má můj respekt a moji úctu.