Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kardinál Duka hostem pořadu Vertikála

Kardinál Duka hostem pořadu Vertikála

S religionistou Janem Sušerem a moderátorkou Evou Hůlkovou diskutoval v pořadu Vertikála na téma umazaných křížků z řeckého pravoslavného kostela kardinál Duka.

17. září 2017
Rozhovory

 

Vyretušované kříže na letácích obchodního řetězce, kamínek, který strhl lavinu pohoršení a silných slov. Copak je to za úkaz? Umíme správně číst to, co se kolem nás děje, anebo se ztrácíme v překladu? Plýtváme energií na bezvýznamné maličkosti, anebo reagujeme správně a logicky na znepokojivé momenty, které přináší dnešní doba?

V diskusi Vertikály se nad tématem sešli primas český, kardinál Dominik Duka, a religionista a publicista Jan Sušer. Ten podotýká, že kauza s vyretušovanými kříži narazila na emoční nestabilitu naší společnosti a zapadla do určité atmosféry – proto lidé tak ostře reagují napříč společností. Kardinál Duka připomíná, že symboly mají vypovídající hodnotu a neustále působí na naše podvědomí. Jsou pro nás důležité, i když ani nedokážeme přesně říci, proč. 

 Jak je to vlastně s náboženským a s ateistickým fanatismem v dnešní Evropě? Co je náboženská neutralita a proč je to téma, které budí emoce? Jaká je role náboženských vůdců ve společnosti, zejména při krizích? Jak mají církve kooperovat s ostatními složkami společnosti a s vedením země? Jak si s námi pohrává reklama a proč na její hřiště vstupujeme?

 

Záznam pořadu (od 20 minuty):

Převzato z ČRo Plus


Související:
Dopis řeckému velvyslanci v kauze umazaných křížů
Komentář pro Radio Proglas o odstraněných křížích
Blog kardinála Duky na téma umazaných křížů