Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Rozhovor pro Týden

Rozhovor pro Týden

Kardinál Duka poskytl 16. listopadu rozhovor pro časopis TV Barrandov. Hovořil o otázce možného referenda o majetkovém narovnání.  

18. listopadu 2013
Rozhovory

Nebojíte se, že nová vláda prosadí referendum, které zruší církevní restituce?

Myslím, že je zapotřebí, abychom po těchto volbách, které už poněkolikáté dopadly patovou situací, šetřili silami. Především ti, kteří si na sebe vzali odpovědnost za vedení této země. Protože jedna tisícina rozpočtu není problém, který by vyřešil všechny otázky. Tím nechci říci, že je to zanedbatelná částka.

Především KSČM a Okamurův Úsvit prosazují lidové hlasování s tím, že by v případě schválení obecného referenda mohli lidé rozhodovat o revizi církevních restitucí? Jaký na to máte názor?

Já myslím, že už zazněla i jiná slova, i z ČSSD, protože si uvědomujeme, a uvědomují si všichni, že otázka referenda není možná v případě právních a majetkoprávních otázek. V referendu se rozhodují věci obecné důležitosti, ale neřeší se otázky spravedlnosti či nespravedlnosti. To bychom potom měli třeba referendum, zda odsoudit toho nebo onoho. Pak bychom měli také referendum, zda budeme obnovovat trest smrti. A podobné věci.

Je možné ještě vyjednat nějaké změny?

My jsme ochotni vše znovu vysvětlit, i když v komisi, která připravovala tento zákon za vlády premiéra Topolánka, byli jak zástupci sociální demokracie, tak zástupci komunistické strany a všechny parlamentní strany. Čili je tady možnost, abychom si tyto věci vysvětlili. A přistoupili třeba k některým řešením technického rázu. Ale takovou možnost, abychom měnili zákon a smlouvy, nemáme ani my, ani oni.

Schůzka se sociální demokracií se tedy může uskutečnit, ale vy říkáte, že můžete domluvit pouze různé technické detaily. Jiné ústupky se tedy od vás čekat nedají?

Záleží na tom, co chápeme jako ústupky. My jsme měli jednání se současnou vládou. Víme také, že je zapotřebí jednat. Především proto, abychom na sebe nedštili oheň a síru, ale abychom si uvědomili, jak vypadá celý stav, například problematika vydávání. Abychom si skutečně uvědomili i určité kroky, které jsou nutné. Například otázka dotací, kdy je potřeba, aby z naší strany byla určitá vstřícnost vůči těm, kteří jsou současnými držiteli těchto pozemků apod. Takže, já to nepovažuji za ústupky, ale za normální lidské jednání, které potřebné asi je. Protože případná nová vláda bude ta, která bude tyto věci z hlediska výkonu regulovat a bude s nimi zacházet. Nic víc, nic míň.

 

(Eva Hofrichterová)

Publikováno v internetové mutaci časopisu Týden.