Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Co když obraz světa plného katastrof vytvářejí média?

Co když obraz světa plného katastrof vytvářejí média?

Svět, to nejsou jen katastrofy a krize. Stále kolem nás je i solidarita. Připomíná to Dominik Duka ve své pravidelné rozhlasové glose.

21. července 2013
Vyjádření / Dopisy

Někdy to vypadá, že náprava škod po povodni a pomoc potřebným končí se zájmem médií. Přesvědčil jsem se o tom na tiskové konferenci, kterou jsme svolali, abychom podali zprávu o práci české katolické charity. Novinářů přišlo pár, jen dva tři nakonec ve svých novinách uveřejnili pár řádků. Ano, vím, je takzvaná vládní krize, to je daleko zajímavější. Opadla voda a opadl také zájem médií. 

 

Musím přiznat, že mi to bylo docela líto. Nechtěli jsme se chlubit. Chtěli jsme jen poděkovat všem, kdo vykonali a dále konají velké dílo pomoci. Ti, kdo nám vyčítají, že se staráme především o církevní objekty, se mýlí. Vždyť v dobách stavění kostelů a far lidé měli respekt před vodou, stavěli na vyšších místech a v dostatečné vzdálenosti od řeky. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Církev pomáhá těm, které postihla velká voda

 

Snažíme se pomáhat všem bez ohledu na politické, náboženské nebo národnostní složení. S lidmi zůstáváme v kontaktu i měsíce či roky po katastrofě a tato naše vytrvalost nás odlišuje od jiných neziskových organizací. 

 

Síť charity čítá pět tisíc zaměstnanců po celé republice a desetitisíce dobrovolníků, ty všechny můžeme aktivizovat i tam, kde právě žádná katastrofa nebyla. Nebudu hovořit o poskytnutých miliónech a vybraných prostředcích na pomoc. Chci na tomto místě říci, že přemýšlíme, jak pomoci i jinak. 

 

Rádi bychom dali státu příležitost, aby mohl využít například peníze na církevní kompenzace na přímou pomoc postiženým. Proto jednáme s úřady o variantě, že místo první splátky počátkem příštího roku dostaneme jen dluhopisy, aby peníze mohly být uvolněny na likvidaci povodňových škod. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Restituce jsou výsledkem demokratických požadavků

 

To, jak na zprávy o pomoci reagují média, je určitým mementem. Vidíme, jak se vytváří obraz života kolem nás, jakoby složený z problémů, katastrof a krizí. Kdybychom nepodléhali této falešné optice, možná bychom si uvědomili, kolik lidské lásky a solidarity s druhými je kolem nás. 

Autor:  Dominik Duka

 

Původní příspěvek pořadu Českého rozhlasu Glosa Dominika Duky, vysílané každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.