Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Dominik Duka o olympijských hrách

Dominik Duka o olympijských hrách

Dominik Duka navštívil ve dnech 6.-9. února Zimní olympijské hry v Soči. Tématem sportu a fair play se zabývá i v sobotní rozhlasové glose ze dne 8. února 2014.

8. února 2014
Vyjádření / Dopisy

Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, účast na zahájení olympijských her v Sochi mě přivádí ke vzpomínce na návštěvu Řecka, která se uskutečnila v roce svatého Pavla s kněžími královéhradecké diecéze. Navštívili jsme totiž mimo jiné i Olympii a setkali se tam se sportovci z celého světa. 

 

Řada z nich si tam přišla připomenout své olympijské mládí a úspěchy. Olympijské hry se staly symbolem míru, potřebná soutěživost a touha po adrenalinu tak dostaly svůj prostor. Vždyť podobně tomu bylo ve středověkých turnajích či ve sportovně vojenských disciplínách barokních kavalírů. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Sport se stává novým náboženstvím

 

K myšlence olympijských her byli lidé přivedeni díky antickým vykopávkám a také díky touze a obdivu k myšlence her, při nichž na chvíli ustává válečná vřava. Uvědomujeme si, že antický člověk žil ideálem krásy a dobra. Sport mu měl dopomoci k tomu, aby měl odvahu, sílu a vytrvalost stát se ctnostným člověkem. Prozíravost, spravedlnost, znalost míry a statečnost pak činily z mladíka skutečného muže. Teprve v tomto kontextu lze dobře chápat olympijskou zásadu fair play. 

 

Právě to je také důvod, proč jsem přijal pozvání Českého olympijského výboru k účasti na zahájení olympijských her. Jsem přesvědčen, že vedení našeho sportu si uvědomuje potřebu čestnosti, rytířskosti a poctivosti i ve sportu. Kéž by se tyto dobré zásady více prosazovaly i v běžném společenském životě. 

Autor:  Dominik Duka
 
Původní příspěvek pro pořad Českého rozhlasu Glosa Dominika DukyVysílá se každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.