Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Gratulace k úspěchu knihy o Josefu Toufarovi

Gratulace k úspěchu knihy o Josefu Toufarovi

V prestižní anketě Lidových novin Kniha roku zvítězila letos kniha Miloše Doležala "Jako bychom dnes zemřít měli". Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP zaslal 19. prosince 2012 autorovi dopis, ve kterém mu gratuluje k úspěchu knihy.

20. prosince 2012
Vyjádření / Dopisy

Vážený pane Doležale,

při příležitosti získání ceny Kniha roku 2012, kterou každoročně pořádají Lidové noviny a k níž Vám gratuluji, bych Vám rád vyjádřil svou vděčnost. Mám za to, že touto poctivou knihou s názvem „Jako bychom dnes zemřít měli“, která na konkrétním příkladu faráře Josefa Toufara ukazuje těžký úděl kněží a vůbec církve v nejtemnějších dobách komunismu, velmi vhodně promlouváte do dnešní doby. Krátce po roce 1989 naše společnost prohlédla zlobu totalitního režimu, který padl, a duše našeho národa se naplnila nadějí. Dnes jako bychom opět zapomínali na okamžik, kdy jsme měli důvod se radovat. Současná skepse společnosti vede k relativizaci komunismu, kterou lze pozorovat kolem nás.

Vaše kniha je o hloubce naplněného života konkrétního člověka, který byl plně odevzdán Bohu. Měl být umlčen, ale Bůh ho vzal k sobě, jeho rány jsou zhojeny a dál k nám promlouvá. Josef Toufar nebyl jen pasivní obětí komunistického teroru. Jako poctivý kněz, který byl oporou svému lidu, se stal opravdovým hrdinou a mučedníkem. A jeho příběh nelze nepřipomínat. Zdá se mi, s ohledem na to, kolik výtisků Vaší knihy se dosud prodalo, že tento pocit sdílím s mnoha dalšími, a to mne naplňuje nadějí. Ještě jednou Vám gratuluji!

Kardinál Dominik Duka OP,

arcibiskup pražský