Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Hromnice v pohraničí

Hromnice v pohraničí

Na Hromnice připadá katolický svátek Uvedení Páně do chrámu. Kardinál Duka se v pravidelné sobotní rozhlasové glose ze dne 1. února 214 zamýšlí nad taji řeholního života.

1. února 2014
Vyjádření / Dopisy

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, v první glose týkající se Hromnic jsem se zamýšlel nad smyslem řeholního života. Říkal jsem, že řeholníci a řeholnice k nám nepřicházejí z jiného světa, i když tak občas vypadají, ale přinášejí jiný svět do toho našeho. 

Mají totiž jiná měřítka, svoje ideály, pro které žijí a které paradoxně dnes stále přitahují řadu lidí. Zcela se oddat nějakému ideálu, darovat se ostatním lidem – to zní trochu románově nebo filmově, ale i takoví lidé žijí mezi námi. Jim chce papež věnovat pozornost po celý rok 2015. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Řeholníci a řeholnice do našeho světa stále patří

 

Ti, kdo se zasvětili řeholnímu životu, mají ovšem různá poslání. Někteří žijí více ve světě, kde učí, působí v médiích a podobně, jiní konají velké charitativní dílo v nemocnicích nebo v hospicích a další žijí v ústraní klášterů, kde se modlí, překládají knihy a vykonávají drobné nenápadné práce. 

Rád bych pozval posluchače k návštěvě velmi zvláštního společenství, které k nám přišlo z Francie. Jsou to řeholníci žijící v opravdové uzavřenosti a odloučenosti od vnějšího světa. Přesto je lze navštívit. Rekonstruovali na západě Čech starý rozpadlý statek. Dnes se jejich klášter jmenuje Nový Dvůr. 

I ten, kdo se nezajímá o katolickou církev, může být osloven novým typem architektury, jednoduché, vzdušné a přitom hluboce působící uklidňujícím dojmem. Tato komunita ukazuje, co dokáže několik lidí v zapadlém pohraničí. Uměli prosadit v této odlehlé končině život nejen duchovní a kulturní, ale i společenský, a to ekonomicky prospěšným působením. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: „Chudá“ církev? Romantická představa

 

Podobně je možné navštívit premonstrátský klášter v Teplé. Díky dotacím z Evropské unie tato skutečná ruina povstává z popela. Bude trvat ještě řadu let, než se opět zaskví v původní kráse, ale už dnes při její obnově nachází zaměstnání řada lidí z okolí. 

Zprávy, že by podpora z Evropské unie mohla skončit kvůli nekázni a neschopnosti našich úřadů. je v tomto kontextu alarmující. Oněch 100 miliard, které bychom mohli dostat a možná nedostaneme, je pak mnohem větší částkou, než tolik nám vyčítané restituce, ze kterých by bylo možné ročně postavit jeden a půl kilometru dálnice. 

 
Autor:  Dominik Duka
 
Původní příspěvek pro pořad Českého rozhlasu Glosa Dominika DukyVysílá se každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.