Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Jan Hus byl provázen nepochopením

Jan Hus byl provázen nepochopením

Jan Hus je dnes považován za součást křesťanství nerozdělené západní církve, konstatuje kardinál Dominik Duka v pravidelné sobotní glose na Radiožurnálu.

12. července 2014
Vyjádření / Dopisy

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, vystavuji se určitému nebezpečí, že můj příspěvek o mistru Janu Husovi bude označen za pochybný. Na jedné straně katolický kardinál, na straně druhé oprávce zlořádů církve, bezmála revolucionář. A přece si myslím, že se mohu jako kardinál vyjádřit o člověku, který byl katolickým knězem. 

Dlouholetá práce takzvané husovské komise za pontifikátu Jana Pavla II. ukázala, že náš pohled na Husa je na katolické i protestantské straně značně schematický, dobově podmíněný, zkrátka málo pravdivý. 

 

Čtěte také: Jana Husa si 599 let po jeho smrti v Kostnici připomněli Češi i Němci

 

Dnes je pohled na Jana Husa změněný. Je považován za součást křesťanství nerozdělené západní církve. Velký protestantský teolog a historik Amedeo Molnár odděluje Husa od husitské revoluce. 

Mistr Jan Hus před koncilem v Kostnici na obraze Václava BrožíkaFoto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Hus je součást obrodného procesu, který je tu za Karla IV., prohlubuje se s Husovými předchůdci, jako byl Arnošt z Pardubic, Konrád Waldhauser, Matěj z Janova, Milíč z Kroměříže nebo Jindřich z Bitterfeldu, který proslul teologickým propracováním eucharistické úcty a pojednáním o svátosti manželství, nebo jako byl Jan z Jenštějna, Kuneš z Třebovle a bez diskuze i Jan Nepomucký. 

 

Husův tragický osud z něj učinil nejznámější postavu té doby provázenou nepochopením i při vystoupení a posuzování v Kostnici. Snad k nevýstižnějším interpretacím patří kniha Jiřího Kejře Mistr Jan Hus známý i neznámý, která zakládá nové pochopení této velké postavy našich národních i církevních dějin v duchu učení české ekumeny. 

Je nasnadě, že po velkofilmu Otakara Vávry, kde je podán osud i postava Jana Husa velmi schematicky a v duchu předepsané ideologie minulého režimu, budou snahy pojmout husovské výročí v příštím roce jako příležitost k novému promýšlení jeho významu. Ať už budou tato umělecká díla jakákoliv, doufám, že přispějí k dialogu, možná i bouřlivým debatám o této postavě. To vše ukáže, zda nám naše minulost není lhostejná. 

 

Autor:  Dominik Duka
 
 
Původní příspěvek pro pořad Českého rozhlasu Glosa Dominika DukyVysílá se každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.