Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kondolence k úmrtí kardinála Glempa

Kondolence k úmrtí kardinála Glempa

Ve středu 23. ledna 2013 zemřel polský kardinál Józef Glemp, emeritní primas polský. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, který se 28. ledna zúčastnil jeho pohřbu, zaslal kondolenci předsedovi polské biskupské konference arcibiskupovi Michalikovi.

28. ledna 2013
Vyjádření / Dopisy

Vaše Excelence,

jménem České biskupské konference, věřících a všech, kteří sledovali zápas polské církve o svobodu v letech Solidarity a při znovuzrození svobodného Polska, bych chtěl vyjádřit, že ani pro nás kardinál Glemp nebyl a není neznámou osobností, nýbrž postavou výjimečnou. Převzal úřad primase Polska po primasu tisíciletí kardinálu Stefanu Wyszynském, můžeme říci jedinečné postavě katolické církve v Polsku. Byl to tedy úřad velmi nelehký a náročný. Vyžadoval jak osobní odvahu, tak potřebnou pastorační a někdy i diplomatickou moudrost. Zcela jistě se i on musel vyrovnat s kritikou těch, kteří vědí, jak a co bylo třeba vykonat.  Sami by si ovšem měli uvědomit, že nenesou většinou žádnou odpovědnost než za sebe samé.

Chtěl bych vyjádřit též poděkování zesnulému kardinálovi Jozefu Glempovi za jeho postoje a podporu české církve a jsem mu vděčen za jeho přátelství.

Kardinál Dominik Duka OP