Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Papežská kolej Nepomucenum

Papežská kolej Nepomucenum

Řím je nejenom důležitý a zajímavý pro naše církevní dějiny, ale i pro dějiny našeho státu, připomíná kardinál Dominik Duka v pravidelné sobotní Glose na Radiožurnálu. Najdeme v něm totiž mnoho českých stop.

8. listopadu 2014
Vyjádření / Dopisy

Milí přátelé, drazí rozhlasoví posluchači, rád bych se s vámi podělil o zážitky z návštěvy Říma, kde jsem se zúčastnil setkání Rady evropských biskupských konferencí. To byla jistá příprava na Synod o rodině, který se zabýval a bude zabývat těmito otázkami. Jeho zasedání totiž neskončí letos, ale bude pokračovat v příštích letech. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Papež je představitelem devíti desetin obyvatel světa

 

Chtěl bych pohovořit o tom, že jsem měl možnost setkat se s místní českou komunitou v Římě, kde naše papežská kolej Nepomucenum, vystavěna pro studenty teologie v době první republiky za velké podpory přítele našeho národa papeže Pia XI., slouží nejenom 22 studentům teologie z České republiky, ale také ještě dalším 20 studentům jiných národností. Kolej byla totiž postavena pro Československo v jeho bývalé rozloze až po závěrečnou špičku Podkarpatskou Rus. 

 

Tato kolej dnes rovněž slouží dětem ze smíšených česko-italských rodin, takže zde má sídlo česká mateřská školka i česká základní škola. Zcela jistě se nejedná o každodenní chod školy, ale o víkendový provoz, kdy přicházejí především české maminky v doprovodu svých italských protějšků. Všichni mají možnost navštívit nedalekou kavárnu, která je též vedena českou rodinou. 

 

Kolej je i sídlem Historické sekce Akademie věd České republiky, neboť Řím je nejenom důležitý a zajímavý pro naše církevní dějiny, ale i pro dějiny našeho státu. Bylo to pro mě velmi zajímavé a nadějné setkání svědčící o české přítomnosti ve městě, které hrálo a hraje důležitou roli v historii celého našeho světadílu. 

Je to rovněž světové centrum římskokatolické církve i řady uznávaných mezinárodních institucí v rámci OSN i Evropské unie. Myslím, že takto může církev posloužit i našim ostatním občanům v prohlubování znalostí základních etických hodnot.

 

Autor:  Dominik Duka
 
Původní příspěvek pro pořad Českého rozhlasu Glosa Dominika DukyVysílá se každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.