Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Prohlášení Jaroslava Duky k situaci v ÚSTR

Prohlášení Jaroslava Duky k situaci v ÚSTR

Člen Konfederace politických vězňů, jehož rodina sama byla obětí totalitních režimů, nynější kardinál Dominik Jaroslav Duka, se vyjdářil k včerejším slovům místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka v záležitosti odvolání ředitele Ústavu pro výzkum totalitních režimů Daniela Hermana: 

12. dubna 2013
Vyjádření / Dopisy

Nikoliv jako primas český, pražský arcibiskup a kardinál, ale jako občan této země, člen Konfederace politických vězňů, politický vězeň, syn vězněného politického vězně – vojáka, účastníka druhého zahraničního odboje, se chci vyjádřit k situaci v Ústavu pro výzkum totalitních režimů.

 

Nejsem kompetentní zasahovat do odvolání ředitele Daniela Hermana, byť jsem přesvědčen, že to není dobrý krok sloužící k rozvoji práce ústavu. Co mne v nejvyšší míře zaskočilo, je způsob, jakým bylo zřejmě toto odvolání předem dohodnuto na základě politické objednávky.

 

Dle pana místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka jde (vyjádření v ČT 24 11.4.) pouze o „depolitizaci“ tohoto ústavu. Ve své rétorice hodné nechvalně známého Václava Kopeckého či Dr. Urválka hovoří o „antikomunistickém třeštění“. Neštítí se nazvat gestapáckými či estébáckými metodami skutečnost, že paní Pajerová ocitovala z jeho dopisu, který jí před časem napsal a v němž jasně hovoří o tom, že „ústav je špinavá, hnusná instituce, kterou je potřeba vymést“. Na přímý dotaz moderátora se vykrucuje a vyčítá paní Pajerové, že cituje ze soukromé korespondence, nakonec však svá slova nedokáže popřít. Snaží se vše zlehčit tím, že šlo o humor. Ano, je to opravdu velmi černý humor, tvrdit na veřejnosti cosi naprosto jiného, než v soukromí, a nezbývá mi než přikývnout slovům pana senátora Sobotky, který jen poznamenal k L. Zaorálkovi: „Lžete občanům této země.“

 

Projevy tohoto typu jsme soustavně ohlupováni, to už není dělání si legrace z občanů a voličů, to je přímo výsměch pravdě a poctivosti, absolutní neúcta ke slušnosti. Je mi velmi líto, že se člověk zvolený jako zástupce řady občanů chová způsobem, který jen přesvědčuje občany, že platí staré přísloví „drzé čelo je lepší než poplužní dvůr.“ Jestli se odkazuje na to, že „toto je politika“, pak politika má být službou druhým, ne sobeckým prosazováním vlastních zájmů, řečnickým cvičením a pohrdáním voliči.

 

Jaroslav Duka, občan této země, člen KPV