Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Ten, kdo si opatří nepoctivě milióny, je považován za šikovného

Ten, kdo si opatří nepoctivě milióny, je považován za šikovného

Máme v naší zemi málo policistů? Může různé nešvary v naší zemi napravit posílení policejních složek, nebo spíš tichý hlas svědomí každého jednotlivce, ptá se Dominik Duka v pravidelné sobotní glose na Radiožurnálu.

12. srpna 2013
Vyjádření / Dopisy

Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, kdysi se o totalitních režimech říkalo, že jsou policejní státy. Mnozí na ony časy vzpomínají se slzou v oku s tím, že tehdy nebylo tolik zločinů. Možná, že jde trochu o optický klam. Do „černé kroniky“ pronikl jen zlomek toho, co se u nás dělo. 

 

Dnes jsme obklopeni mediálními i skutečnými kauzami a často se domníváme, že situaci by mohla napravit pevná ruka, nejlépe ta policejní. Periodicky se opakují nářky nad tím, jak málo policistů máme, a je nám slibováno, že situace se zlepší, neboť dostanou víc peněz a bude jich víc.

 

Čtěte také: Dominik Duka: Nebude trvat dlouho a lidé začnou volat po vládě tvrdé ruky

 

Škoda, že málokterého novináře napadne podívat se do okolních zemí. V přepočtu na obyvatele jsme totiž pátou „nejpolicejnější“ zemí Evropy. Před námi je jen Kypr, Malta, Španělsko a Portugalsko. To znamená, že 80 % zemí má nižší počet policistů na obyvatele než my. 

 

Už slyším, jak mi odborníci vysvětlují, že takto se to přepočítávat nedá, že policie v různých zemích má různé úkoly, různý počet civilních zaměstnanců a podobně. Samozřejmě. Vycházím ze studie, která toto všechno zohlednila. 

 

Na co však nepomyslíme, je skutečnost, že bychom možná našli souvislost s výchovou, vírou v Boha, snahou dodržovat Desatero. Jsou země i oblasti, a nejsou daleko za našimi hranicemi, kde se domy nezamykají, kola nechávají na ulici nepřivázaná a ti, kdo se proviní, jsou ze slušné společnosti vyloučeni. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Morální je nekrást

 

Bojím se, že u nás jsou možná tu a tam potrestáni drobní zloději, ale ten, kdo si opatří nepoctivě milióny, je často považován za šikovného člověka. Zvýšení počtu policistů podle mě nemůže přinést ty pravé plody. Spíš trpělivé vedení nových generací k tomu, aby nekradly, nelhaly, nepodváděly. Jak to navléci, když je vychovává většinou prostředí, kde se toto všechno běžně děje? 

 

Zkusme jít proti proudu. Bude nás to něco stát a budeme možná považováni za pošetilce. Bez osobního příkladu a dodržování toho, co nám radí dobře vychované svědomí, se asi dál nedostaneme. 

 
Autor:  Dominik Duka
 
 
Původní příspěvek pořadu Českého rozhlasu Glosa Dominika Dukyvysílané každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.