Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Mše za sdělovací prostředky

Mše za sdělovací prostředky

Dominik Duka odsloužil v katedrále při příležitosti 60. výročí založení České televize mši za sdělovací prostředky, s důrazem na nový kanál ČT, zaměřený na děti. Po mši pak kardinál Duka spolu s generálním ředitelem pozvali přítomné pracovníky ČT a jejich kolegy z jiných médií na krátké setkání krátké setkání do Arcibiskupského paláce. V předvečer svatodušních svátků (18. května)  se pak Dominik Duka zúčastní při příležitosti 90. let od zahájení rozhlasového vysílání v ČR i ekumenické modlitby za Český rozhlas.

Audio
5. května 2013
Arcibiskup v médiích

Pracovníky veřejnoprávní televize, kteří dokázali v kritických dobách oslovit a sjednotit národ a nebáli se stát na straně pravdy, vyzdvihl při bohoslužbě za sdělovací prostředky ve svatovítské katedrále kardinál Dominik Duka. Mše se konala k 60. výročí vysílání Československé televize na její podnět a souvisí s celoročními oslavami, kterými si ČT připomíná začátek vysílání z 1. května 1953. "Patří dík těm pracovníkům televize, kteří měli odvahu stát na straně pravdy a spravedlnosti v zápase o svobodu. Díky nim se mohl národ sjednotit, díky nim jsme mohli také prožít ony nádherné chvíle svobody," řekl kardinál. Připomenul přitom roky 1968, 1969 a také události 17. listopadu 1989.

 

Duka: Média jsou velmocí a zároveň citlivým nástrojem

Média jsou podle Duky velmocí a zároveň citlivým nástrojem, která mohou být mocensky zneužita. Mohou se tak někdy v dobré vůli pomoci stát "obětí určitých intrik, nejenom politických, ale i nejrůznějších skupin, které se v zemi snaží prosadit své zájmy", poznamenal Duka. Žádný konkrétní příklad ale neuvedl. Varoval ale před nebezpečím udělat z pravdy ideologický nástroj a nutit lidi k tomu, "aby tu mou či naši pravdu přijali". 

 

Kázání Dominika Duky:

 

Duka požádal televizi, aby byla pravdivá, jako jsou některé její pořady. Poznamenal, že dětský pořad Večerníček byl "i v nejtěžších dobách komunistické normalizace pravdivý, dokázal oslovit a věděl, kde je budoucnost člověka". Kardinál poté přijal obětní dary připomínající právě dětské pořady České televize. 

 

Dvořák: Jsem hrdý, že stojím v čele veřejnoprávní instituce

V rámci bohoslužby pronesli přímluvy také například moderátoři České televize Daniela Drtinová a Jiří Václavek. Na závěr pak vystoupil generální ředitel ČT Petr Dvořák, který vyzdvihl nezastupitelnou úlohu ČT ve společnosti. "Jsem hrdý na to, že stojím v čele instituce, která má jako svůj hlavní cíl jasně definovanou veřejnou službu a která plní a do budoucna jistě bude plnit nenahraditelnou úlohu v budování a udržování demokratické společnosti," uvedl Dvořák a přijal od kardinála Duky "požehnání pro další práci do všech budoucích dnů".

 

Poděkování Petra Dvořáka:

 

Po mši svaté se pak přítomní pracovníci televize, ale i jejich kolegové z nábožensky orientovaných médií, setkali v reprezentačních prostorách arcibiskupství s generálním Ředitelem Petrem Dvořákem a kardinálem Dominikem Dukou. Petr Dvořák za mši, která byla odsloužena především za plánovaný dětský kanál. "Věřím, že se stane bezpečným přístavem pro naše nejmladší diváky v moři televizních vln", nastínil Petr Dvořák svůj úmyls a vyjádřil naději, že program nabídne "nejmladší generaci stejné hodnoty, jaké našli účastníci dnešního odpoledne". Dominik Duka pak vyjádřil naději, že "v současné době internetu se dětský kanál stane majákem, který je dokáže provést mediální potopou dnešního světa, ve které se ani dospělí nedokáží pořádně zorientovat". 

 

Dominik Duka o dětském kanálu:

(jne)

(text částečně převzat z www.christnet.cz)