Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Vzpomínka na 71 let od vyhlazení středočeských Lidic

Vzpomínka na 71 let od vyhlazení středočeských Lidic

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se 15. června 2013 hodin zúčastnil pietního aktu k 71. výročí vypálení obce Lidice.

17. června 2013
Arcibiskup v médiích

Vzpomínkový akt u hrobu 173 vyvražděných lidických mužů zahájila vojenská hudba. Za jejího doprovodu přicházeli nejrůznější činovníci s věnci. Mezi prvními předseda senátu Milan Štěch z ČSSD. V zastoupení předsedy vlády přinesl věnec i Petr Bendl z ODS. Památce Lidických se poklonil i kardinál Dominik Duka či prezident republiky Miloš Zeman. 

 

Vyhlazení Lidic představuje pro Dominika Duku dlouhodobé téma. „Přestože se zabývám Lidicemi už dlouho, neustále se objevují nové věci a příběhy, které mě překvapují,“ vzpomínal kardinál v loňském roce na stránkách Katolického týdeníku. Krátce po revoluci totiž od rakouského veterána z druhé světové války Josefa Prinzensteina vyslechl příběh, který mu opětovně připomněl film natočený k 70. výročí vypálení středočeské vesnice. Jako voják německého wehrmachtu po vypálení vesnice spolu s dalšími vojáky prohledával celé místo. „Pomalu už svítalo, ale všude byla mlha a kouř. V tu chvíli si všimli, jak z místa utíká muž se ženou. Plakali, něco říkali česky a oni jim nerozuměli,“ popisoval vloni na stránkách Katolického týdeníku kardinál Duka  vojákův příběh. Protože zmíněnou dvojici viděl jen Prinzenstein se svým kamarádem, rozhodli se být milosrdní a nechali je projít. Podle svědectví se dvojice ukrývala ve sklepě fary, takže na jejich záchraně se velmi pravděpodobně podílel i lidický farář P. Josef Štemberka. Pro oba vojáky měl ale tento milosrdný čin tragickou dohru. Prinzenstein strávil zbytek války ve vězení ve Wroclavi a jeho kamarád byl zastřelen. Na popud Dominika Duky pak příběh Josefa Prinzensteina prověřil historik Eduard Stehlík a po loňském pietním aktu se dokonce objevily úvahy o blahořečení lidického faráře Štembery.

 

Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

(jne)

 

Tematické odkazy:

Promluva při příležitosti 70. výročí vypálení Lidic, 2012

Promluva při rekviem za oběti heydrichiády, 2011

Kardinál Duka poodkrývá lidické tajemství

 

Externí zdroje:

Reportáž ČT

Reportáž Novinky.cz
Reportáž ČRo