Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Autogramiáda rozhlasových glos

Autogramiáda rozhlasových glos

Při příležitosti životního jubilea pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky vydalo nakladatelství Radioservis knižní vydání pravidelných sobotních rozhlasových úvah. Kniha s názvem "Glosy Dominika Duka 2012" byla představena 6. května 2013 v budově Českého rozhlasu, další autogramiáda knihy proběhne na Knižním veletrhu 17. května.

Video Audio
6. května 2013
Arcibiskup v médiích

Kniha s názvem "Glosy Dominika Duky 2012" navazuje na stejnojmennou knihu z loňského roku. Projekt rozhlasových glos vznikl v průběhu léta roku 2011. Formát krátkých, ale úderných zamyšlení z úst pražského kardinála se mezi posluchači rychle ujal, a ve svém původním vysílacím čase každou neděli v 8:20 si našel několik set tisíc posluchačů. Knižní vydání oblíbených glos je tak logickým vyústěním úspěšného pořadu. "Loňských Glos se prodalo téměř dva tisíce kusů. Letos budeme knihu více propagovat, tak možná překonáme i loňský prodej", hodnotí za nakladatele komerční potenciál knižního vydání Glos paní Dohnalová z Radioservisu.
 

Knižní vydání rozhlasových glos je možné zakoupit kliknutím zde

Od února roku 2012 byla rozhlasová glosa - po stížnostech několika aktivistů, kteří napadli zařazení pořadu do proudového vysílání Radiožurnálu jako neobjektivní - přesunuta do času sobotního Křesťanského magazínu. Nově ji tak mohou posluchači Českého rozhlasu Radiožurnálu slyšet každou sobotu v 9:15. Soudě podle častých reakcí v médiích a na internetu, sdílení Glosy na sociální síti Facebook a přebírání přepisu pořadu několika zpravodajskými servery se daří naplnit původní záměr tvůrců pořadu, mezi kterými vyniká bývalá ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová a moderátorka Eva Hůlková, která už přes dva roky glosy trpělivě nahrává a zpracovává.

 

Dominik Duka o rozhlasových glosách:

 

 "V devadesátých letech jsem připravovala Hovory v Lánech s panem prezidentem Havlem. Když se mi poté nabídla spolupráce na rozhlasových Glosách s panem Kardinálem Dukou, tak jsme neváhala ani chvíli. Bylo mi totiž jasné, že takový formát potřebuje silnou osobnost a tou pan kardinál skutečně je", přibližuje paní Hůlková první okamžiky rozhlasových glos. Pro pražského arcibiskupa pak glosa představuje jeden ze způsobů, jak zveřejňovat své názory a předkládat je tak možné diskusi. Sám ovšem dodává, že „glosy bývaly opravdu jen stručné poznámky na okraji textu v knize, takže bych rád, aby byly brány jen jako náměty k přemýšlení. Do tří minut se toho mnoho nevejde“, odmítá tak kardinál kritiky, že jeho rozhlasové glosy jsou příliš povrchní, zkratkovité, anebo málo vzdělané. Dominik Duka se pak podle svých slov zaměřuje v rozhlasových glosách na palčivá společenská a sociální témata, jako je například otázka spravedlivých exekucí, sociálního smíru, nebo třeba role víry v každodenním životě.

(jne)

 

Video z autogramiády a rozhovor s Dominikem Dukou. 

 

 

Externí odkazy:

Pořad "Glosa Dominika Duky" na stránkách Českého rozhlasu

Článek Evy Hůlkové v týdeníku Rozhlas o přípravě rozhlasových "Glos Dominika Duky"

Článek o autogramiádě knižního vydání rozhlasových glos Dominika Duky na stránkách Českého rozhlasu
Autogramiáda rozhlasových glos