Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Gratulace předsedům parlamentních stran

Gratulace předsedům parlamentních stran

V reakci na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 zaslal kardinál kardinál Duka 30. října gratulaci předsedům všech devíti politických stran, které budou mít ve  sněmovně v následujících letech zastoupení.

9. listopadu 2017
Arcibiskup v médiích

 

Kardinál Dominik Duka odeslal v pondělí 30. října gratulace předsedům stran, které se při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu dostaly do sněmovny. Předsedovi ANO, panu A. Babišovi napsal, že jeho strana se stává nejsilnější na politické scéně a že to svědčí o tom, že voliči hledají nová řešení v důvěře, že nové strany budou prosazovat právo a spravedlnost, budou dbát na bezpečí občanů a zajistí klidnou budoucnost.

Úřadujícímu předsedovi ČSSD M. Chovancovi poděkoval, že v současnosti je neuvěřitelně snížena nezaměstnanost a povzbudil ČSSD k práci na sociálních otázkách, což patří k jejím tradicím.

Předsedovi STAN Petru Gazdíkovi napsal, že je vidět, jak důležitá je regionální politika povýšená na parlamentní úroveň. U předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka uvedl, jak je důležité, že budou její poslanci přítomni ve sněmovně a budou moci pozvednou hlas v tématech bezpečnosti, kultury, sociální spravedlnosti a školství. Svou gratulaci směřoval i k předsedovi ODS Petru Fialovi, jehož strana prosazuje konzervativní hodnoty, ač to nepřináší okamžitý efekt. Předsedovi KSČM V. Filipovi připomenul, že přes rozdíly jsou i témata, která je spojují, jako je důraz na sociální spravedlnost. Dále také v narážce na "vykroužkování" (nyní již bývalé) poslankyně Semelové uvedl, že se ve volbách ukázalo, že před občany není možné nekriticky vychvalovat minulost, tím spíše tu, kterou naše zákony odsuzují jako zločinnou.

Z nově zastoupených stran ve sněmovně pogratuloval i předsedovi SPD T. Okamurovi a předsedovi Pirátů I. Bartošovi. Předsedovi TOP 09 poděkoval za vytrvalost a péči v prosazování důležitých zákonů a vyjádřil i uznání z vyvození osobní odpovědnosti za výsledky TOP 09 ve volbách.

(jne)