Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kardinál Duka požehnal ve Staré Boleslavi bazilice i Palladiu

Kardinál Duka požehnal ve Staré Boleslavi bazilice i Palladiu

Kardinál Dominik Duka požehnal v noci z 31. prosince 2019 na 1. ledna 2020 opravené a nově otevřené bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, požehnal také Palladiu země české, které zde bude vystaveno. 

1. ledna 2020
Arcibiskup v médiích

 

Duka při bohoslužbě připomněl, že v letošním roce si národ připomene 75 let od konce druhé světové války. Vzpomněl také na historii Palladia, jeho ohrožení nacisty, kteří po něm údajně usilovně pátrali, i komunisty, za jejichž éry Palladium naposledy nedobrovolně opustilo Starou Boleslav. Duka také uvedl, že problémy a skandály, které se nyní považují na neopakovatelné, se všechny odehrávaly již za dob první republiky.

Nyní bude Palladium ve Staré Boleslavi opět vystaveno. Umístěné bude v samostatné kapli vedle hlavního oltáře, přístupné bude kvůli bezpečnostním opatřením pouze s průvodcem, který zde ale bude přítomen po celou otevírací dobu baziliky.

Do baziliky dorazilo Palladium v průvodu duchovních. Na hlavní oltář ho donesl probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín, který na pražském arcibiskupství převzal jeho opatrovnictví a poděkoval ministerstvu pro místní rozvoj, které umožnilo rekonstrukci baziliky.

Do Staré Boleslavi se za Palladiem dnes odpoledne vydaly asi tři desítky poutníků, pouť o délce 26 kilometrů započaly za zpěvu písně Narodil se Kristus Pán v Praze na Staroměstském náměstí. Do baziliky poutníci dorazili před půlnocí.

Rekonstrukce baziliky začala v roce 2017. Po celou dobu byl kostel pro místní věřící i poutníky uzavřen. Podle Bulína se renovovalo v podstatě vše. Od opravy vnější fasády a střechy, přes repasi barokních varhan, opravy jejich stroje a modernizace vzduchotechniky, renovaci veškerých povrchů stěn i podlah, obnovy zlacení, restaurace obrazů, soch až k zavádění moderní techniky, která zpříjemní dojem z pobytu v bazilice. "Zatímco dříve byla bazilika nasvícena 20 reflektory, dnes jich bude ke stovce," řekl již dříve Bulín. Evropská dotace uhradila 95 procent nákladů, zbytek zaplatila církev.

Palladium již v bazilice bylo dříve umístěno, nebylo však vystavováno stále, jen při výjimečných příležitostech. Po dobu dvouleté rekonstrukce baziliky bylo v sídle pražského arcibiskupství.

Poslední velkou renovací prošla bazilika v roce 1940, tedy v době druhé světové války. Dnešní kostel nahradil starší gotickou stavbu, která již nestačila vzrůstajícímu počtu poutníků. Byl postaven podle návrhu italského architekta Giovanniho Marii Filippiho v letech 1613 až 1625 ve stylu raně barokních římských kostelů.

Zdroj: České noviny.cz