Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kardinál Duka předal ocenění Tomáši Slovákovi

Kardinál Duka předal ocenění Tomáši Slovákovi

Ve čtvrtek 2. května 2013 předal v prostorách pražského arcibiskupství kardinál Dominik Duka OP ocenění České biskupské konference hokejistovi mistrovského týmu HC Škoda Plzeň Tomáši Slovákovi za jeho fair play chování ve finále hokejové extraligy.

Audio
2. května 2013
Arcibiskup v médiích

Krátkou ceremonii uvedl Mons. Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference. Biskup František Radkovský, který přijel z Plzně, zdůraznil, že fair play potřebuje naše společnost nejen ve sportu, ale i jinde. Poté se slova ujal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. „Je nelehké přiznat se k něčemu, co se nehodí, co nepřeje výhře. Proto je třeba odvahu Tomáše Slováka ocenit,“ řekl kardinál Duka a uzavřel slovy, že „odvážným štěstí přeje a Pán Bůh pomáhá“. Tomáš Slovák za ocenění České biskupské konference poděkoval a řekl, že bych chtěl, aby jeho čin byl příkladem pro mladou generaci.

 

Dominik Duka o ocenění:
 

 

Tomáš Slovák v rozhodujícím zápase hokejové extraligy přiznal teč, které si rozhodčí nevšiml. Nebýt jeho gesta, bylo by sedmé finále extraligy, kdy Plzeň na zlínském ledě čtrnáct vteřin před koncem vedla 3:2, rozhodnuto nejspíš už v normální hrací době. Svým poctivým přiznáním však obránce Plzně dokázal, že i v nejvypjatějších chvílích, jaké mohou ve sportu nastat, lze hrát fér a vyhrávat se ctí. „Nechtěl jsem, abychom vyhráli podvodem,“ řekl po zápase poctivý zadák.

 

Externí odkazy:

Článek na iDnes
Reportáž České televize
Reportáž Českého rozhlasu - Radiožurnál