Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kardinál poobědval s chudými a lidmi bez domova

Kardinál poobědval s chudými a lidmi bez domova

Na Boží hod vánoční 25. prosince 2013 kardinál Dominik Duka pohostil 270 chudých a osamělých lidí v Arcibiskupském paláci a také v kapucínském klášteře na Loretánském náměstí. Podávána byla svíčková, pečená kachna či kuře se zelím a knedlíkem.

25. prosince 2013
Arcibiskup v médiích

Na tradičním vánočním obědě uvítal kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci chudé, bezdomovce, uprchlíky a osamělé lidi. Společné posezení na Boží hod vánoční pro 270 hostů uchystalo letos popatnácté laické katolické hnutí Komunita Sant´Egidio. 

Pražský arcibiskup Duka oděný ve slavnostním červeném kardinálském rouchu popřál všem šťastné a požehnané Vánoce. Vyzval své hosty, aby hledali oporu v druhých lidech, když se jim něco v životě nepovedlo."Hledejte oporu, to říkají i Vánoce, že člověk na to není sám. Příslib mesiáše a příchod pána Ježíše dal základní normu ´co chceš, aby jiní činili tobě, čiň i jim´, to je vaše obrovská šance," řekl Duka. Zdůraznil, že každý i sám se musí snažit stát na vlastních nohou.

Všem stolovníkům požehnal a připil si s nimi sklenkou šampaňského. Ještě před jeho příchodem si hosté společně s operní pěvkyní Markétou Mátlovou zazpívali koledy Pásli ovce valaši, Tichá noc a Nesem vám noviny. Podle pěvkyně tak vytvořili krásný andělský sbor. K němu se po příchodu přidal i Duka ve společném latinském zpěvu. Přítomní ho za to ocenili mohutným potleskem.

Slavnostní oběd se podával v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí a také v sále kapucínského kláštera na Loretánském náměstí. Jako tradičně byla polévka s játrovými knedlíčky, svíčková nebo pečená kachna či kuře se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Každý host dostal vánoční balíček, někdo v něm měl bundu, jiný ponožky či teplou šálu a všichni hygienické potřeby.

O hosty se staralo kolem 60 dobrovolníků, někteří servírovali menu, jiní usedli za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty. Společné vánoční obědy uspořádala komunita dnes v 70 zemích celkem pro 200 tisíc chudých a osamělých lidí.


Další informace:
Mše za lidi bez domova
Kardinál uvítal na vánočním obědě chudé a bezdomovce (aktuálně.cz)
Duka o poselství Vánoc: Hledejte oporu, člověk není sám (ČT24)
Chudí a osamělí lidé poobědvali v Arcibiskupském paláci. Hostil je kardinál Duka (ČRo)

 

Související: 

Komunita Sant’ Egidio

Charita pořádá bohoslužbu za bezdomovce

Tisková zpráva ČBK