Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Klíčníci zamkli korunovační klenoty

Klíčníci zamkli korunovační klenoty

České korunovační klenoty se vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uzamkla je sedmička klíčníků, včetně kardinála Dominika Duky a probošta svatovítské kapituly Václava Malého.

Audio
20. května 2013
Arcibiskup v médiích

K odemčení a zamčení klenotnice, ve které jsou korunovační klenoty uloženy, se musí sejít sedm klíčníků. Jedním z klíčníků je i pražský arcibiskup Dominik Duka a probošt svatovítské kapituly Václav Malý. Klíčníci se sešli už ve čtyři hodiny na Pražském hradě, aby probrali některé otázky, spojené se provozem a správou svatovítské katedrály. Tradici pravidelného setkávání sedmi klíčníků stanoví smlouva mezi státem a pražským arcibiskupstvím o společné správě katedrály z roku 2010. Po sedmnácté hodině se pak klíčníci přemístili do svatováclavské kaple v katedrále, aby přísně střeženou schránku pro korunovační klenoty uzamkli.

 

Dominik Duka o korunovačních klenotách: 

 

Oproti odemykání korunovačních klenotů 9. května se klíčníci v komoře s klenoty zdrželi několik desítek minut. Důvod zdržení se nakonec ale ukázal být docela prozaický. Jak vysvětlil kardinál Dominik Duka, nezalomil se klíč, ani nikdo po cestě z klenotnice neupadl. „Byli jsme tam trochu déle, protože před námi nastala otázka, zde ještě někdy do té komory vstoupíme. Jestli se opět k otevření sejdeme až za pět let, nikdo z nás nemůže tvrdit, že u toho bude“, dodává se smíchem kardinál Duka.

 

V Korunní komoře Svatováclavské kaple nyní bude národní poklad uložen do té doby, než se zástupci státu a církve opět rozhodnou pro jejich výjimečné vystavení. Na přání Karla IV., který nechal zhotovit svatováclavskou korunu a byl s ní v roce 1347 jako první korunován českým králem, se totiž klenoty předvádějí lidem jen při výjimečných příležitostech. Tentokrát byly vystaveny při příležitosti zvolení Miloše Zemana českým prezidentem. Letošní výstavu korunovačních klenotů shlédlo více než 31 tisíc návštěvníků.

(jne)

 

Externí odkazy:
Reportáž ČRo
Reportáž České televize
Zpravodajství Novinky.cz