Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Požehnání sochy patronky Kuby Virgen de la Caridad

Požehnání sochy patronky Kuby Virgen de la Caridad

Dominik Duka 21. května navštívil augustiniánský klášter sv. Tomáše v Praze na Malé Straně, aby požehnal sochu Panny Marie Caridad del Cobre, patronky Kuby.

Audio
21. května 2013
Arcibiskup v médiích

Slavnosti se zúčastnil velvyslanec Kuby pan Fermín G. Quiňones Sanchez, velvyslanec Dominikánské republiky, Uruguaye a členové kubánské a španělsky mluvící komunity v ČR, v čele s augustiniány Antoniem. F. Rivasem a Juanem Provechem.

 

Dominik Duka ve své řeči připomněl španělské "Zlaté století" a diskuzi o lidské existenci, kterou objev Nového světa a nových civilizací vyvolal.  "V době, kdy jsme v naší zemi nedokázali vyřešit otázku soužití konfesí, došlo na americkém kontinentě k daleko závažnějšímu zápasu o definici svobody a důstojnosti člověka. Do toho zápasu vstoupila i patronka Kuby Virgen Caridad del Cobre, která se zjevila těm, kteří byli vytlačeni na okraj společnosti. Panna Maria tak jednoznačně ukázala, na čí straně stojí."

Panna Maria Milosrdné Lásky, známá také jako Virgen de la Caridad del Cobre, nebo jednoduše jako Cachita je od roku 1916 prohlášená za patronku Kuby. Její socha je uctívána ve svatyni Santuario de la Virgen de la Caridad del Cobre, ležící v hornické osadě El Cobre (v překladu měď), vzdálené asi 18 km od města Santiago de Cuba. Původ sochy není známý: v moři ji někdy kolem roku 1612 nalezli tři otroci - desetiletý Juan Moreno, spolu s indiánskýcmi bratry Juanem a Rodrigem de Hoyos.

 

Píseň Virgen Mambisa: