Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Předání ceny Patria Nostra

Předání ceny Patria Nostra

Kardinál Dominik Duka předal 15. října 2020 cenu Arcibiskupství pražského Patria Nostra za stavbu kostela sv. Václava v Sazovicích. Cenu si převzali starostka Sazovic Edita Hrbáčková, architekt stavby Marek Jan Štěpán a P. Michal Šálek.

15. října 2020
Arcibiskup v médiích

 

Kostel sv. Václava v Sazovicích je unikátní stavbou. Například prestižní časopis Azure jej zařadil mezi deset nejlepších staveb roku 2017. Autor projektu sazovický kostel navrhnul tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyně. Půlmetrové zdi rotundy se zužují do několika centimetrů a sbíhají do jednoho bodu jako papírový svitek. Odrážené světlo proniká přes zářezy ve stěnách do jednoduchého a čistého interiéru po měkkých křivkách.

„Byla to pro mě velká čest přebrat takové vyznamenání z rukou kardinála Duky. Určitě to bude jeden z nezapomenutelných zážitků v životě. Chtěla bych moc poděkovat Spolku pro výstavbu kostela sv. Václava v Sazovicích v čele s paní Marií Rapantovou a největším sponzorům bratrům Pavlovi a Václavovi Miklíkovým,“ uzavřela starostka. Cenu převzali také Ing. arch. Marek Jan Štěpán a farář kostela Michal Šálek.

Ocenění předával Dominik kardinál Duka. „V současné době musí venkov do jisté míry zápasit o své postavení ve společnosti, protože víc než polovina obyvatel se nastěhovala do měst, ale přitom jsme svědky toho, že i v současné době se venkov obnovuje po všech stránkách. Je to veliká zásluha společenských tendencí, spolků i soukromých zemědělců a pochopitelně i církev má své poslání,“ uvedl kardinál Dominik Duka.

„Blahopřeji všem těm, kteří v této soutěži uspěli, ale děkuji i kolektivu Patria Nostra za jejich aktivity,“ uzavřel kardinál Duka.

Převzato z Pražská drbna