Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Setkání s nositeli Nobelovy ceny

Setkání s nositeli Nobelovy ceny

V Praze se ve dnech 18.-20. července 2019 setkali na mezinárodní konferenci přední světoví fyzici, které při doprovodném programu v pražské katedrále přivítal i kardinál Duka. 

Fotografie
19. července 2019
Arcibiskup v médiích

 

Do Prahy v polovině července přijelo pět laureátů Nobelovy ceny za fyziku,  aby se potkali na mezinárodní konferenci nazvané Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky. Akci, jejíž součástí jsou přednášky nobelistů pro veřejnost, pořádá Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Mezi 160 fyziky z celého světa vynikali nositelé Nobelovy ceny za fyziku Rainer Weiss, který v roce 2017 získal Nobelovu cenu za první přímé pozorování gravitačních vln, Wolfgang Ketterle, který cenu dostal v roce 2001 za experimentální důkaz existence Bose-Einsteinova kondenzát, William Daniel Phillips, který cenu obdržel za vývoj metod chlazení a zachycení atomů laserem v roce 1997, dále pak Theodor Hänsch, který byl v roce 2005 za příspěvek k rozvoji laserové spektroskopie a průkopník kvantové optiky a fyziky laserů Marlan Scully, kterému je celá konference zasvěcena. Program konference zakončila sobotní sekce věnovaná 50. výročí prvního přistání člověka na Měsíci a historii projektu Apollo.

Organizátoři přitom mysleli i na kulturní program – ostatně řada fyziků má úzký vztah k umění, především k hudbě. Součástí konference se tak stal koncerty klasické hudby s předními českými interprety. Jeden z koncertů se konal i v katedrále svatého Víta, kde zazněla varhanní improvizace na Dvořákovu Novosvětskou v podání Přemysla Kšici a další hudební produkce z podání Miroslava Kejmara a Josefa Kšici. Kulturní program pokračoval 19. července v bazilice Nanebevzetí P. Marie ve strahovském klášteře.

Po koncetě se nositelé Nobelovy ceny setkali na pražském Arcibiskusptví s kardinálem Dukou, který jim předal osobní stříbrné medaile kardinála Dominika Duky - Sv. Vít. 

(jne)

svatovítská medaile