Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Uctění památky obětí tábora v Letech

Uctění památky obětí tábora v Letech

Dominik Duka se v pondělí 13. května 2013 zúčastnil pietního aktu věnovaného romským obětem tábora v Letech u Písku. Kardinál pronesl modlitbu za zemřelé, vyslechl tematické projevy a navštívil hromadný hrob dětských obětí tábora v nedalekých Mirovicích.

Audio
13. května 2013
Arcibiskup v médiích

U památníku poblíž místa, kde stával sběrný tábor pro Romy, se sešlo asi sto vzpomínajících. Piety se zúčastnil mimo jiné americký velvyslanec Norman Eisen a zástupci velvyslanectví Německa, Rakouska, Maďarska, Velké Británie a Francie. Akce ale proběhla za nezájmu politické reprezentace – jak ze strany vlády, tak i ze strany opozičních politiků.

 

Úvodní slovo Dominika Duky:

 

Dominik Duka před shromážděnými účastníky smutečního aktu připomněl slova židovského spisovatele Arnošta Lustiga: „Tam, kde umřel ohled člověka k člověku, tak umírá svět. Bůh buď milostiv k těm, kteří se odvažují vztáhnout ruku na jeho chrám, na jeho obraz, kterým je člověk v jakékoliv národnosti, jakékoliv víry, jakékoliv rasy“ dodal kardinál v narážce na úctu k lidském životu, který pro křesťanství představuje jednu z nejvyšších hodnot.

 

Modlitba Dominika Duky za oběti tábora v Letech:

 

Po položení věnců u památníku obětem nelidského zacházení si účastníci akce vyslechli projevy ze strany zúčastněných velvyslanců, politických a občanských iniciativ, nebo zástupců romské komunity. „Věřím v sílu v očistnou sílu morálních hodnot v křesťanství. Očistnou sílu poselství, které nám zanechaly desítky milionů obětí rasového běsnění a stamiliony obětí válek“, vyjádřil Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romských obětí holocaustu naději, že minulost i přes některé nesnáze dnešní doby a potíže s uznáním romského holocaustu ze strany části společnosti se už nebude opakovat.

 

Čeněk Růžička:

 

Vzpomínkový akt byl symbolicky ukončen na hřbitově v Mirovicích, kde byla pochována více než polovina zemřelých dětí z tábora v Letech. Téma romských dětí je Dominikovi Dukovi blízké - sám na počátku 70. let strávil několik let na Sokolovsku v oblasti, kde žila výrazná romská menšina. Dokáže tedy dohlédnout šíři problému. „V této otázce je zapotřebí více hlubší mezilidské spolupráce, než té politické. Ale to není jen otázka Romů. V naší společnosti si mnozí myslí, že si mohou dělat bezostyšně co chtějí" a zároveň nabízí křesťanský pohled na věc: "Měli bychom se tedy spolu s antickou tradicí držet zásady: nečiň jiným, co nechceš aby jiní činili tobě; Kristem obrácené v čiň jiným, co chceš, aby oni činili tobě."

 

Dominik Duka o romské menšině:

 

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů, tedy necelá desetina z původního počtu. Pietní akci uspořádal Výbor pro odškodnění romského holocaustu.

(jne)

Externí odkazy:

Za zesnulé Romy se u pomníku v Letech pomodlil kardinál Duka (Romea.cz)
Holocaust Romů zůstává mimo rozlišovací schopnost českých politiků (ČT)
Kardinál Duka se pomodlil u památníku v Letech, letos bez politiků (iDnes.cz)
Kardinál Duka se u pomníku v Letech pomodlil za zesnulé Romy (Novinky.cz)