Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

V Čisté zní opět zvon Mikuláš

V Čisté zní opět zvon Mikuláš

Ve věži kostela sv. Mikuláše v Čisté se v neděli 20. října 2019 za účasti kardinála Duky po více než 100 letech rozezněl nový dvoutunový zvon sv. Mikuláše a Madony.

21. října 2019
Arcibiskup v médiích

 

Symbolem veřejné sbírky na nový zvon v Čisté se stal střípek z původního zvonu Mikuláš z roku 1745, který byl v roce 1917 zrekvírován pro potřeby válečného průmyslu. Analýzou střepu bylo zjištěno, že obsahuje 0,22 % zlata. V přepočtu na celý zvon to bylo celkem 4 kg zlata. 

K únoru 2019 byla již k dispozici částka cca 1.450 000 Kč a byl vybrán dodavatel nového zvonu – zvonařská dílna rodiny Dytrychovy v Brodku u Přerova. Koncem dubna byly zahájeny práce na zvonových formách.

Den D nastal v pátek 9. srpna 2019 (mimochodem na tón D bude zvon také naladěn). Ve zvonařské se od rána tavilo cca 2,3 tuny zvonařského bronzu. Měsíce práce na zvonových formách a dny pečlivých příprav, napětí a lehkého spánku vystřídaly minuty maximálního soustředění. Krátce po 13. hodině začal koncert slévačů, řízený paní zvonařkou – to když se bronzová láva valila ze tří pecí do devítitunové formy v licí jámě. Když vyšlehly z formy plameny a poté rozpálený kov zcela zaplnil licí hrdlo, tušila paní zvonařka, že dílo bude dobré.„Ať zvoní!“ zaznělo po odlití při tradičním přípitku všech přítomných s velkou úlevou.

Po dvou týdnech chladnutí byly odstraněny licí formy, zvon vyzvednut z licí jámy a postupně čištěn a cizelován. Závěrečné vážení Mikuláše ukázalo téměř 1,9 tuny.

V pátek 13. září 2019 se Mikuláš rozloučil s brodeckými a vydal se na cestu k novému domovu. Ve 13 hodin a 33 minut proťal jihovýchodní hranici Čisté. Toho dne již usínal pod kůrem v kostele a chystal se na slavnostní odhalení o dva dny později a na slavnostní vysvěcení a instalaci na věži 20. října za účasti pražského Arcibiskupa, kardinála Duky.

Více na: Cista.info