Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Výstavu v Hulíně o Vojtěchu Adamcovi navštívil kardinál

Výstavu v Hulíně o Vojtěchu Adamcovi navštívil kardinál

Kardinál Dominik Duka navštívil 26. září 2019 výstavu věnovanou památce zesnulého sochaře Vojtěch Adamce.

27. září 2019
Arcibiskup v médiích

 

„Jeho přítomnost pozvedla celou výstavu o úroveň výš. Kardinál Duka a umělec Vojtěch Adamec, kterému je výstava věnována, byli přátelé. Proto na něj kardinál ve své řeči vzpomínal nejen jako na umělce, ale také na kamaráda,“ prozradil starosta města Hulína Roman Hoza, na kterého kardinál zapůsobil. „Kardinál Duka je vskutku velkou osobností,“ dodal Hoza.

Významnou osobností je bezesporu také hulínský rodák Vojtěch Adamec, kterému je výstava zasvěcena. A právě díky ní se po takřka sedmdesáti letech do Hulína vrací zapomenutá stopa rodu Adamců.

Z velkého statku, který stával u kostela, dnes nic nezbylo. Jeho existenci i osud čtyř synů Adamcových poznamenaly neblahé poválečné události padesátých let minulého století.

 Jeden ze synů, Vojtěch Adamec se po svém odchodu do Prahy vypracoval ve výraznou uměleckou osobnost, sochaře s nezaměnitelným expresívním rukopisem. Jeho práce jsou dnes zastoupeny ve všech významných veřejných galerijních sbírkách. S výjimkou utajené zakázky na náhrobek pro podobně perzekvovanou rodinu, se v Hulíně až do své smrti neobjevil.

 

 

Převzato z: Kroměřížský deník