Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Zádušní mše za kardinála Tomáška

Zádušní mše za kardinála Tomáška

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP dnes sloužil rekviem za kardinála Františka Tomáška, od jehož úmrtí letos uplyne 21 let.

5. srpna 2013
Arcibiskup v médiích

V sobotu v podvečer v chrámu svatého Víta na Pražském hradě odsloužil kardinál Dominik Duka mši na kardinála Františka Tomáška, který zemřel před jednadvaceti lety. Někdejší pražský arcibiskup se už za svého života stal symbolem boje za nejen náboženskou svobodu své země. Velkou zásluhu měl na svatořečení Anežky Přemyslovny na podzim 1989, které se stalo v počátcích listopadové revoluce manifestací jednoty české společnosti. Dne 25. listopadu se ve svatovítské katedrále konala slavnostní děkovná bohoslužba, při které pak kardinál Tomášek vyřkl památná slova: „V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa!“

 

Svůj postoj ke komunistickému režimu otevřeně vyjádřil v pastýřském listu z 29. listopadu 1987, kterým vyhlásil "Desetiletí duchovní obnovy národa“ jako přípravu na milénium mučednické smrti sv. Vojtěcha. "Na počátku návratu demokracie po roce 1989 hrála hlavní roli otázka mravní obrody národa. To byl program kardinála Tomáška - v duchu ekumenické spolupráce spolupracovat se všemi lidmi dobré vůle. Tento program se zrodil ještě v ilegalitě, v řadě aktivit, které spojovaly naši společnost napříč konfesemi a různými politickými směry vyjma vládnoucí KSČ", připomněl mravní a nezlomnost kvality svého předchůdce Dominik Duka.
 

V 50. letech musel Tomášek nuceně pobývat v želivském klášteře, kde byli  v letech 1950 až 1956 bez soudu vězněni kněží z Čech, Moravy a Slovenska. František Tomášek tu také vedl první vzpomínkovou mši, která se v klášteře konala 13. srpna 1968. V letech 1965 až 1991 řídil Tomášek pražskou arcidiecézi. Od roku 1974 byl Tomášek po léta jediným veřejně působícím biskupem v Čechách a do roku 1987 i na Moravě. V červnu 1977 ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem a v prosinci téhož roku arcibiskupem pražským a primasem českým.  Po odchodu z aktivní pastýřské služby v březnu 1991 žil kardinál v ústraní Arcibiskupského paláce v Praze až do 4. srpna 1992, kdy v 93 letech zemřel na srdeční selhání komplikované zánětem plic.

(jne)

Související odkazy:

Homilie kardinála Duky při příležitosti 20. výročí úmrtí kardinála Tomáška

 

 Externí odkazy:

Rekviem za kardinála Tomáška (APHA)

Osobnosti víry - František kardinál Tomášek  (DOO)

Co kardinál Tomášek neřekl (Britské listy)