Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Zastavení u Marie Terezie

Zastavení u Marie Terezie
30. listopadu 2020
Arcibiskup v médiích

 

V den výročí 240 let od úmrtí Rakouské arcivévodkyně, královny české a královny uherské, Marie Terezie se zastavil kardinál Dominik Duka u nově vybudovaného památníku v Morávkově parku u Svatovítské ulice v Praze. Současné vyslovil úvahu nad osobností Marie Terezie:


"Jestliže jste někdy zahlédli budovu pražského arcibiskupství, nebo je zahlédli rudě zbarvené v rámci nedávné, listopadové Červené středy, připomínající novodobé mučedníky víry, tak od druhého patra výše vidíme podobu, kterou budově vtiskla královně Marie Terezie, která přestavbu zafinancovala. Dala tak mimo jiné i prostor velkolepému daru z Antverp, sérii gobelínů s motivy z Nového světa. 

Rovněž je také třeba si uvědomit, že reformy Marie Terezie byly dobou rozkvětu našich zemí. Je to reforma zdravotnictví (očkování proti černým neštovicím), reforma školství a nařízení poviné základní školní docházky, reforma univerzitního vzdělání, jehož autorem byl filozof Leibnitz a Christian Wolf. Vidíme, že Marie Terezie nebyla fanatickou katolickou panovnicí, jak je často líčena, ale vládkyní, která dokázala spoupracovat i s lidmi z odlišného evangelického prostředí. Vděčíme jí i za administrativní reformy, ať už je to otázka vedení jedinečného katastru.

Jistě bychom našli i další momenty, pro které bychom si měli této panovnice vážit. Musíme také porozumět, že měla vůči naší zemi výčitky, a to v důsledku druhé vzpoury české zemské aristokracie, ke které se připojil i pražský arcibiskup Manderscheid, a kteří chtěli naše země připojit k sousednímu Bavorsku. Takové jsou dějiny. Spravedlnost a vděčnost za vše dobré, co který vládce pro naši zemi vykonal, by pro nás však měla být konstantou".