Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Církev pomáhá při povodních

V předchozích několika dnes zasáhly celé území České republiky ničivé povodně. Kardinál Dominik Duka se v pondělí sešel se zástupci Charity, aby s nimi probral možnosti katolické církve při pomoci s následky vodního živlu. Při této příležitosti Charitě předal za Arcibiskupství pražské půl milionu korun. Charitě se  tak za jeden den podařilo získat téměř 5 milionů, které použije přímo ve prospěch nejvíce postižených.

Fotografie
4. června 2013
Dokumenty

Kardinál Dominik Duka OP navštívil 3. června 2013 Arcidiecézní charitu Praha, aby se seznámil s pomocí organizovanou zde pro lidi postižené povodněmi. Pražské charitě předal za Arcibiskupství pražské 500.000 korun a pražská charita ze svých zdrojů přidala další půl milion.

 

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP včera také rozhodl o okamžitém uvolnění 250.000 korun z prostředků Náboženské matice. Charita Česká republika uvolnila celkem 2,62 milionu korun. Den po vládním vyhlášení stavu nouze Charita Česká republika také shromáždila další dva miliony korun od menších dárců na pomoc postiženým. Spustila krizovou linku a ve spolupráci s místními charitami koordinuje sběr materiální pomoci a zapojení dobrovolníků. Ihned po začátku povodní bylo vyhlášeno charitní sbírkové konto pro pomoc obětem povodní, na které stále proudí další příspěvky od nejširší veřejnosti.

 

V  dopise premiéru Petru Nečasovi vyjádřil pražský arcibiskup svou vděčnost za kroky, které všechny složky státu a vláda konají pro pomoc lidem při letošních povodních. „Myslím, že je patrné, jak se všechny organizace, včetně vlády, dokázaly na základě zkušeností koordinovat a vytvořit opravdu funkční systém pomoci,“ napsal v dnes odeslaném dopise kardinál Duka, který vyjádřil své přesvědčení, že katolická církev může ve chvílích následujících po povodni nabídnout své služby. „Věřím, že v dalších dnech se jako obvykle projeví solidarita a štědrost našich obvyklých dárců a dokážeme shromáždit z těchto zdrojů další nemalé finanční prostředky, které vládě nabízíme jako příspěvek k sociálním kompenzacím obětem povodní,“ řekl kardinál Duka. Více o pomoci Charity Česká republika na http://povodne.charita.cz.

(Aleš Pištora)

 Povodně-dopis premiérovi.pdf

 

Externí odkazy:

Charita ČR chystá sbírku

Charita otevírá v Praze krizové centrum

Arcidiecézní charita ubytovala první evakuované

Dominik Duka uvolnil prostředky z Náboženské matice ve prospěch postižených povodněmi

Pomoc Charity v terénu se nazastavila ani o víkendu

Charita ČR vysílá do zasažených oblastí psychosociální týmy

Na povodňové konto Charity ČR přišlo už přes tři miliony

Biskupové děkují Charitě

 

 

      

 Pohled na Pražský hrad, 3. červen 2013 kolem 23 hodiny.
 Foto: s. Dominika