Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Kázání při výročí translace ostatků sv. Václava

Kázání při výročí translace ostatků sv. Václava

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP 4. března 2015 od 18.00 hodin sloužil v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mši svatou při příležitosti výročí „translace“, tedy přenesení ostatků sv. Václava ze Staré Boleslavi do svatovítské rotundy na Pražském hradě.

Audio
5. března 2015
Kázání

Jak známo, sv. Václava nechal roku 935 zavraždit jeho bratr Boleslav. Ať už jeho pohnutky byly jakékoli, dal Václavovy ostatky po třech letech dne 4. března přenést do svatovítské rotundy na Pražském hradě, kterou nechal kníže Václav vystavět. Tím začíná „druhý život“ sv. Václava. Vnuk prvního křesťanského knížete Bořivoje a jeho manželky sv. Ludmily začal být jako mučedník a patron české země uctíván bezprostředně po své smrti. Nad jeho hrobem bylo nejdříve zřízeno biskupství a časem mu byla symbolicky svěřena i péče o celý český stát. 

 

Kardinál Duka slouží již tradičně k připomenutí této události mši ve svatováclavské kapli v Katedrále. V kázání upozornil, že přestože někteří se nám snaží podsunout, že český stát je bezkonfesní, jsme státem, který byl vybudován na ideji křesťanství, prosazované sv. Václavem. "V ústavě se hlásíme ke svým kořenům a jestli se k nim chceme hlásit i nadále, nemůžeme se vzdát křesťanství, svatého Václava, ani Jana Nepomuckého. To bychom se potom vzdali pramene, z kterého tato zem žije", připomenul. "Jako opravdový vévoda věděl, že slib se musí dodržet",  odmítl také kardinál Duka častou kritiku svatého Václava, který měl údajně příliš sklánět hlavu před svými západními sousedy.

 

Záznam kázání:

(jne)

Související:

Uctění památky umučených politických vězňů v Praze Ďáblicích