Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Poděkování při příležitosti převzetí Řádu čestné legie

Poděkování při příležitosti převzetí Řádu čestné legie

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP převzal 19. září 2012 z rukou velvyslance Francie v České republice Pierra Lévyho insignie rytíře Řádu čestné legie. Slavnostní předání se uskutečnilo v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví v Praze.

19. září 2012
Přednášky / Proslovy

Vaše Excelence, vážený pane velvyslanče, Vaše Excelence páni velvyslanci, vaše Excelence, spolubratři v biskupské službě, vzácní hosté, bratři a sestry, drazí přátelé,

velice rád bych poděkoval prezidentu Francouzské republiky za udělení tohoto vyznamenání Řádu čestné legie (Ordre national de la Légion d'honneur) s vědomím, že jde o nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Tato událost mně přivádí k tomu, abych vyznal svůj vztah k zemi, kterou vy, Vaše Excelence, reprezentuje v České republice. Jméno Francie je v mém životě od dětství pochopitelně i v duchu rodinné tradice spojeno se jménem generála Charles de Gaulle a společným bojem západních spojenců proti nacistické expanzi v Evropě. Současně však také s francouzskou literaturou, kterou pro mne reprezentovali Victo Hugo a Alexandre Dumas. To byla má četba od 12 let. Hugovy Bídníky jsem četl téměř desetkrát a myslím, že jsem viděl každé jejich filmové zpracování. Představa Jean Valjeana je u mne však doživotně spojena s Jean Gabinem. Hrdinnou světici Johanku z Arku jsem však poznal díky Marku Twainovi a jeho Panně ve zbroji. Až mnohem později vstoupil do mého světa můj nejoblíbenější autor Antoine de Saint Exupéry. Bylo to způsobeno politickou izolací naší země v době rudé totality. Proto jsem se dříve seznámil díky svobodným časům první republiky a Florianově Staré říši s autory rennouveau catholique.

S osobními úvody dr. Metoděje Habáně, který nás jako dominikánské novice a kleriky seznamoval nejenom s velikými obnoviteli dominikánského řádu počínaje otcem Dominikem Henri Lacordairem a jeho pokračovateli otci Antoine Sertillanges, Marie Joseph Lagrange a dalšími, kteří mně nejen přivedli ke studiu Jacques Maritaina ale i k jeruzalémské Bibli. Ta však není myslitelná bez spolupráce našeho či vašeho dobrého pana konzula Paul Claudela či Georges Bernanose, Francois Mauriaca a dalších. Smysl pro demokracii a svobodu byl vlastní nejen otci Lacordairovi, který přivedl církev nejen ve Francii, ale i díky Jacques Maritainovi a druhému vatikánskému koncilu, do moderního světa. To přivedlo i generálního představeného řádu otce Stanislava Gilleta, jednoho z papežských poradců k podpoře Československé republiky a k neuznání mnichovského diktátu papežem Piem XI., který dokonce odmítl přijmout Adolfa Hitlera při jeho pomnichovské cestě k Mussolinimu ve Vatikánu a přihlásil celou církev k duchovnímu izraelskému dědictví. Tento myšlenkový svět připoutal pouty přátelství k francouzským dominikánům mého oblíbeného autora Antoine Exupéryho.

Návštěvy kardinálů a pařížských arcibiskupů v Praze jsou znamením duchovního přátelsvtí a vzájemné podpory, jak ve vztahu k církvi tak k českému státu. Nejprve to byla návštěva kardinála Alfred-Henri-Marie Baudrillarta, poté dvě návštěvy kardinála Jean Verdiera, a to jak při svatováclavském miléniu v roce 1929 tak při celostátním eucharistickém kongresu v roce 1935. Tyto návštěvy si našly své pokračování ve dvou návštěvách kardinála Jean-Marie Lustigera. Mluvím-li o svobodě, nesmím zapomenout také na dvě návštěvy prezidenta François Mitteranda, především na tu první se snídaní se svými přáteli. Je mi líto, že dva z mých nebližších chybí, a to prezident Václav Havel a Jiří Dienstbier senior, se kterým jsme u vás zde před dvěma roky slavili předštěšdrovečerní večeři. Loňská návštěva pařížského arcibiskupa kardinála André Vingt-Trois při výročí položení základního kamene svatovítské katedrály otcem vlasti Karlem IV. nám připomněla prvního stavitele naší katedrály, tohoto duchovního národního symbolu našeho státu, za který vděčíme prvnímu staviteli, Matyáši z Arrasu. Myslím, že je to výmluvné gesto, které mluví o spojení velikosti francouzského ducha v naší historii, v naší zemi a potvrzuje význam vaší krásné země; mluvím o velikosti a duchovním rozměru milované Francie.

Na závěr mi dovolte ještě jednou vyjádřit své upřímné a srdečné díky.

Kardinál Dominik Duka OP