Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Rozhovor pro Český rozhlas Plus

Rozhovor pro Český rozhlas Plus

Kardinál Dominik Duka poskytl 7. ledna 2018 rozhovor pro Český rozhlas
Plus o obavách v české společnosti, masarykovské tradici a výhledech do budoucna.

11. ledna 2018
Rozhovory

 

Zatímco část českého národa přivítala nový rok 2018 v záplavě pohádek, kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, ho vítal na návrší u Poříčí nad Sázavou v kostelíku svatého Klimenta.

Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas mají čtyři z deseti Čechů od roku 2018 pozitivní očekávání. I když to vypadá optimisticky, podle kardinála Duky se o nás spíše říká, že jsme pesimisté. „Domnívám se, že ve společnosti je až přespříliš mnoho obav a nejistot a že jim pak unikáme touhou po lepším,“ domnívá se Duka. 

 

Záznam pořadu naleznete:

 

 

 

 

Skoro sedmdesát procent Čechů se obává útoku ze strany Islámského státu. „Jeden aspekt je, že když dojde k takovému ataku, je mu až příliš detailně věnovaná pozornost a v divákovi tím, že má tento obraz stále před očima, to vyvolává obavy. Druhý moment, který je také důležitý, je, že naši lidé mají v rámci cestování zkušenosti s problémem, že multikulturní obraz společnosti se nepodařil,“ myslí si kardinál. 

Podle Medianu mají lidé také obavy z oslabení evropských hodnot vlivem migrace. „Musíme si přiznat, že lidé mají oprávněné obavy, když sledují přenos z parlamentu, pan poslanec lže, jako když tiskne, a jeho poslanecký kolega ho brání, že nelže, jen vidí věc z jiného úhlu pohledu. Nedivme se, že s těmito momenty se musí Evropa jako taková vypořádat. Otázka věrnosti, pravdomluvnosti a otevřenosti je všelidská a o tyto hodnoty jde,“ říká Duka. 

Na letošní rok připadá řada osudových výročí, od středověku po 20. století. Velká výročí jsou logicky spojena i s velkými slovy, jako jsou vlast, vlastenectví a národní hrdost. 

Ve svém novoročním komentáři kardinál napsal, že bude v letošním výročním roce usilovat o napravení hodnot a paradigmat souvisejících se vznikem Československa, zejména Masarykových chyb – například nezavedení slovenské autonomie, i když ji sliboval v Pittsburské deklaraci. 

„Rok 2018 může být dobrý, když se nebudeme chovat jako uražené děti nebo operní primabalerína,“ uzavírá Dominik Duka. 

David Šťáhlavský, Jana Přinosilová

Převzato z pořadu ČRo Plus - Hovory.