Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Velikonoční interview pro CNN Prima News

Velikonocční interview pro CNN Prima News

O velikonoční tradici a koronaviru hovořil kardinál Duka 30. března 2021 v interview s Markétou Fialovou na CNN Prima News.

30. března 2021
Rozhovory

 

„Myslím si, že část lidí touto zkouškou projde a bude upevněna. Jsou ale tací, kteří si prošli těžkým zdravotním stavem, který se podepsal i na jejich psychickém stavu,“ upozornil kardinál Duka. Podle něj hraje během současné pandemie klíčovou roli očkování. „Z pohledu věřícího platí zásada, že lékař léčí, Bůh uzdravuje. Výhrady vůči některým vakcínám komentovat nemohu, nejsem odborník. Ale jsem si jist, že neexistuje lék, který by neměl vedlejší účinky a stejné je to i s vakcínami,“ řekl.

Kardinál si také myslí, že není důležité, ze které země vakcína pochází. „I na bitevním poli se vyšetřují vojáci na obou stranách a neptáte se, jaké národnosti jsou a jaké léky užívají. Člověk je rád, že vůbec dostává lékařskou péči, řídil bych se touto zásadou,“ zmínil Duka.

 

 

Komentoval také současnou situaci na školách. „Odříznutí dětí od výuky a vrstevníků je nepříjemná situace, která může mít určité retardační důsledky v jejich růstu. Na druhou stranu když si vezmeme období válek, tak se vyučování také různě narušovalo,“ vysvětlil Duka a doplnil, že se tito lidé v životě nakonec prosadili.

Co se týče vzdělávání, zůstává Duka optimistou. „Také si myslím, že naši kantoři najdou cestu, jak dětem pomoct. Je možné využívat prázdninových pobytů a táborů, či zahájit testy na jednotlivé předměty. Víte, my když jsme jako děcka vyrůstali v 50. letech, tak jsme doma neměli půl roku elektřinu,“ vyprávěl Duka. Proto mají podle něj současné děti větší možnosti i díky mobilním telefonům a internetu. „Je to nedobrá zpráva, ale člověk roste, když překonává překážky,“ podotkl.

Česko za několik dnů čeká období Velikonoc, podle kardinála Duky bychom je měli trávit společně. „I přes mnohé restrikce budou moci lidé trávit svátky v užším kruhu rodiny,“ řekl Duka. Připomněl také loňské Velikonoce, kdy byly uzavřené i kostely. „Česko je v rámci opatření velmi tolerantní vůči náboženským skupinám a letošní svátky můžeme slavit i ve společenství chrámů, i když v omezeném počtu a v rouškách,“ doplnil kardinál.

Podle kardinála  Duky byly loňské svátky jiné. „Tehdy jsme si uvědomili, nakolik jsme si blízcí. Lidé si pomáhali, nakupovali druhým a šili roušky. I my jsme měli několik desítek kněží i studentů, kteří vypomáhali v nemocnicích,“ vzpomínal na počátky pandemie v Česku Duka.

Koronavirus jako biologická zbraň
Před několika týdny získal Dominik Duka veřejnou nálepku šiřitele fake news. Do mediálního prostoru se totiž dostala část kázání, ve které koronavirus označil za možnou biologickou zbraň. „Neznamená to, že by tu Číňani házeli biologické zbraně. Správně, kdybych hovořil – v uvozovkách – odborně jako laik, řekl bych, že je to možný únik materiálu pro biologickou zbraň, protože se tak chová,“ vysvětlil arcibiskup pražský.

Podotkl, že druhý den po jeho tvrzení WHO podalo zprávu, která jeho tvrzení nepopírá. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že všechny hypotézy ohledně původu onemocnění jsou stále otevřené. „A jestliže sledujeme celkový vývoj, tak otázka, odkud se pandemie rozšířila, tomu nasvědčuje. Mým úkolem ale není nic dokazovat. Ze strany Číny rozhodně nebylo fair play, že včas o nákaze nevarovala, nevaroval ani WHO či OSN,“ řekl Duka.

Převzato z: CNN Prima News