Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Dopis brněnskému primátorovi Vokřálovi

Dopis brněnskému primátorovi Vokřálovi

Zveřejňujeme dopis, který zaslal 13. dubna 2018 kardinál Dominik Duka OP jménem České biskupské konference brněnskému primátorovi Ing. Petru Vokřálovi ohledně odmítnutí převzetí záštity českých a moravských biskupů nad festivalem Re:publika.

14. června 2018
Vyjádření / Dopisy

 

 V Praze 13. dubna 2018                                                                                                                                                   

Vážený pane primátore,

dovolte mi, abych se na Vás obrátil jménem českých a moravských biskupů v následující záležitosti.

Statutární město Brno pořádá v rámci oslav 100 let samostatnosti československého státu festival Re:publika. Vedení magistrátu města Brna oslovilo jednotlivé biskupy se žádostí o převzetí záštity nad tímto festivalem. Připomínky vzniku samostatného státu vnímáme jako dobrou příležitost upozornit širokou veřejnost na tuto velmi významnou událost naší novodobé historie.

Co však jako katoličtí biskupové vnímáme velmi negativně, je uvedení divadelního představení Olivera Frljiče „Naše násilí a vaše násilí“ v rámci festivalu Divadelní svět, který probíhá současně s plánovanými oslavami samostatnosti republiky a který statutární město Brno také podporuje.

Mottem letošního ročníku festivalu Divadelní svět je „Svoboda?!“. Chápeme ji se vším dobrým, co tento pojem obsahuje, tedy nepochybně také s odpovědností a úctou? Jsem přesvědčen, že takto pojaté divadelní představení je urážkou nejen českých občanů - křesťanů, ale také muslimů a v neposlední řadě všech občanů naší země.

Není možné, abychom mlčeli k výprodeji křesťanství a jeho ideálů!

Proto mi dovolte, abych Vám sdělil společnou reakci, která vzešla z nedávného plenárního zasedání biskupů České biskupské konference: Vzhledem ke skutečnosti, že se ve dnech oslav 100 let samostatnosti československého státu koná za podpory statutárního města Brna i festival Divadelní svět 2018, v rámci kterého se prezentuje představení Olivera Frljiče „Naše násilí a vaše násilí“, nemohou čeští a moravští biskupové převzít záštitu nad festivalem Re:publika a také se nemohou zúčastnit akcí, které jsou s tímto festivalem spojeny.

Vážený pane primátore, věřím, že naše pohnutky, které vedou ke stažení záštity nad plánovanými oslavami 100 let republiky, pochopíte.

 V úctě,

                                                                                                                                                  kardinál Dominik Duka OP 
arcibiskup pražský
předseda České biskupské konference