Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Dopis primátoru Hřibovi ohledně Mariánského sloupu

Dopis primátoru Hřibovi ohledně Mariánského sloupu

V reakci na slova pražského primátora Zdeňka Hřiba zasílá kardinál Dominik Duka 20. června 2019 dopis s žádostí o vysvětlení nevhodného příměru.

25. června 2019
Vyjádření / Dopisy

 

Vážený pane primátore,

nerad, ale musím reagovat na Vaše slova, kterými srovnáváte úsilí o obnovení Mariánského sloupu s potenciálním úsilím komunistické strany o znovupostavení Stalinova pomníku na Letné. Věřím, že jste tato slova pronesl v rozčilení, aniž byste uvážil souvislosti, co znamenala komunistická diktatura, jejíž výsledky posuzuje zákon č. 198/1993 Sb. o zločinech protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu a rovněž co symbolizuje postava J. V. Stalina.

Činím tak nejenom jako pražský arcibiskup a primas český, ale jako bývalý politický vězeň jménem jak katolíků, tak dalších věřících, kteří si uvědomují roli Panny Marie jako matky Ježíše Krista na vznik a růst naší křesťanské, resp. západní civilizace.

Píši tyto řádky také jménem všech, které musí urážet rozhodnutí zastupitelstva pražského magistrátu, které bylo vyprovokováno a pokouší se zvrátit stavební povolení lidmi, kterým kraluje bývalá paní poslankyně soudružka Semelová. Odpusťte, ale jak mám chápat takovýto políček? Netrpím přecitlivělostí, ale pouhá čest mi velí pozvednout hlas.

Laskavě Vás žádám, abyste tato slova napravil potřebnou odpovědí s omluvou, jinak bych musel tento list považovat za veřejný.

Praha dne 20. června 2019

S pozdravem,

 

Dominik kardinál Duka, OP
arcibiskup pražský

 

Dopis ke stažení