Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Kardinál Duka odsoudil útok na francouzský kostel

Kardinál Duka odsoudil útok na francouzský kostel

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP odsoudil útok v kostele Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen, který se odehrál 26. července 2016. “Modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví,“ řekl kardinál Duka.

26. července 2016
Vyjádření / Dopisy

 

Oficiální stanovisko předsedy ČBK k útoku na francouzský kostel

Jménem českých a moravských biskupů a našich věřících a bych rád vyjádřil hlubokou lítost nad krutým a nelidským činem, který jsme zaznamenali v severní Francii v obci Saint-Etienne-du-Rouvray. Tento zločin, který se vymyká civilizované společnosti, je třeba zcela odsoudit. Musím však také s odkazem na statistiky OSN s bolestí konstatovat, že v samotné Francii bylo v roce 2014 zaznamenáno téměř 600 útoků na křesťanské kostely, modlitebny a synagogy. Oproti roku 2013 se jedná o zvýšení počtu útoků o téměř 80%. Myslím, že tato čísla hovoří výmluvnými slovy, zvláště pak i v kontextu toho, že v celém světě je pro svou víru každý rok uvězněno, mučeno i zavražděno více jak 100 tisíc křesťanů, včetně několika několik desítek kněží a řeholních sester. V situaci, které čelíme však nestačí jen slova lítosti a semknutosti, ale je zapotřebí, aby od slov došlo také ke skutečným krokům opravdové obrany a ochrany těch, kteří jsou vedeni jak ovce na porážku (slovy Bible). Rád bych ujistil naše sestry a bratry ve víře, že na ně nezapomínáme ve svých modlitbách.

Za české a moravské biskupy

Dominik kardinál Duka

 

K útokům na francouzský kostel v obci v obci Saint-Etienne-du-Rouvray se kardinál Duka vyjádřil také na svých osobních sociálních sítích Facebook a Twitter: „Jednáním útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray se stáváme svědky nebezpečného precedentu. Kostel, natož pak bohoslužba nikdy nebyla a není místem pro demonstraci, aktivismus, ani jiné násilné prosazování své vůle. Je to místo setkání s Pánem, odkazem víry našich otců a místem slavení eucharistie. Odsuzuji jednání útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray a modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví,“ vyjádřil svou účast kardinál Duka.

 

 

 

 

 

Útok odsoudil také Vatikán. Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho je událostí zděšen a odsuzuje všechny formy nenávisti. „Jsme mimořádně šokováni, protože se toto hrozné násilí stalo v kostele, kde je hlásána boží láska,“ uvedl Lombardi.

 

Dvojice útočníků ozbrojených noži vzala dnes dopoledne v kostele v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen pět rukojmí - kněze, dvě řeholnice a dva další věřící. Kněz byl zabit a řeholnice vážně zraněna. Útočníky policie zastřelila.

(jne)

Externí odkazy:
Islámský stát se přihlásil k útoku na kostel ve Francii (ČTK)
Barbarský čin, reagoval Vatikán na útok ve Francii. Papež je zděšen (ČRo)
Život zavražděného kněze Jacquesa Hamela (Církev.cz)
Ekumenická rada církví kondoluje k smrti P. Jacquesa Hamela