Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Předmluva ke stolnímu kalendáři 2020

Předmluva ke stolnímu kalendáři 2020
4. prosince 2019
Vyjádření / Dopisy

 

Milí přátelé,

dostáváte do ruky třetí ročník Stolního kalendáře pro turisty a poutníky pražskou arcidiecézí 2020. Těší mě sledovat, jak se pomalu daří rekonstruovat další a další kulturní památky naší arcidiecéze. Těší mě sledovat, jak si projekt Církevní turistiky postupně hledá své pevné místo v nabídce „turistických produktů“, které mají často původ v pradávných poutních trasách. Byli to naši předci, kteří putovali na „svatá místa“, kde hledali povzbuzení, posílení víry a naděje. Těší mě, že kalendář představuje jen malou ochutnávku toho, co máme pro „naše hosty“ připraveno, protože samotný portál www.cirkevnituristika.cz nabízí v celé České republice více než 570 objektů. Jedná se o poutní místa (370), fary a kláštery s možností ubytování (60) a některá další zajímavá místa a církevní památky (147) jako např. muzea, krypty, věže nebo jiné křesťanské památky. V neposlední řadě nabízí i poutní trasy (18).

Krása naší krajiny a historická architektura našich památek vytvářejí jedinečný celek, který bezpochyby formuje i náš pohled na svět. Otevřený kostel symbolizuje otevřenou, kulturně bohatou církev, která nevidí v druhém nepřítele a potenciálního zloděje, ale která jej s důvěrou zve k sobě domů. Cyklistům, pěším poutníkům i všem ostatním, kdo chtějí občerstvit nejen tělo, ale i ducha, nabízí zastavení a inspiraci.

Nadále zůstáváme u třetího ročníku kalendáře u dvoutýdenního stránkování s církevním a občanským kalendáriem. Kalendář je doplněn o zajímavé akce z mého diáře a z programu Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského.

Nevíme, co nám nadcházející rok připraví, ale víme, že to nakonec bude dobré. Také víme, že každý ze dnů následujícího roku bude darem od Boha, který máme prožít ve vděčnosti a co nejlépe, jak dovedeme, k větší slávě Boží a užitku našich bližních. Snad i následující stránky plné kostelů a kaplí, které ukazují architektonickou krásu, dovednost a um našich předků, nám k tomu napomohou a inspirují nás k vydání se na cestu... 

 

Váš
Dominik kardinál Duka OP
arcibiskup pražský

 

Stolní kalendář pro poutníky pražskou arcidiecézí je možné zakoupit v pastorační prodejně Arcibiskupství pražského.