Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Projekt, který nehledí jen na zisk

Projekt, který nehledí jen na zisk

Kardinál Dominik Duka nedávno požehnal turbíny nové elektrárny ve Štětí. V rozhlasové  Glose 7. prosince mluví o tomto projektu, který podle jeho slov nehledí jen na zisk, ale i na sociální potřeby lidí a rybí osádky.

7. prosince 2014
Vyjádření / Dopisy

 

Často se dnes hovoří o obnovitelných zdrojích energie s tím, že větrné elektrárny, sluneční kolektory a podobně nezatěžují životní prostředí. Asi by se našli lidé, kteří budou poukazovat na to, jak větrníky hyzdí krajinu, či na problematiku solárních elektráren a jejich eventuální demontáže po letech. Já se chci ale dnes vrátit ke starému zdroji energie, k vodě. 

Byl jsem totiž pozván, abych požehnal turbíny nové elektrárny ve Štětí. Má výkon 6,6 megawattu a stála téměř miliardu korun. Být podnikatelem v tomto oboru asi není právě snadné, na místě samotném mne seznámili s technickými potížemi, které při stavbě zažili, byť používali dodávky od renomované zahraniční firmy. Největší turbíny v Evropě, umístěné 30 metrů pod hladinou, vyžadují speciální odlitky pořízené v Brazílii, ale převody dodává česká firma Vikov. 

 

Čtěte také: Dominik Duka: Sociální učení církve nesouvisí se socialismem nebo sociálními službami

Léčivo pro ryby

Majitelé elektrárny od samého počátku myslí na charitativní projekty, zabezpečují z výnosů dětskou hospicovou péči a z darů každoročně chtějí uvolnit 10 % navýšenou o inflaci na neziskové projekty. Za dobu životnosti elektrárny, která může dosáhnout i 50 let, tak vše několikanásobně zhodnotí. 

Okouzlil mne i přístup k péči o ryby, které by se mohly dostat do čisticích zařízení umístěných u turbín. Pro lososy a další cestovatele je pořízena klasická kaskáda, kterou se dostanou přes elektrárnu. Ale aby nedošlo ke zranění či úhynu ryb, u čisticích zařízení je jakási rybí diskotéka, která pomocí hudby, vibrací a světelných efektů odhání ryby pryč z nebezpečné zóny. 

S radostí tedy chválím český projekt, který nehledí jen na zisk, ale i na sociální potřeby lidí, a dokonce i na potřeby obyčejných ryb v jezírku

Autor:  Dominik Duka
 
Původní příspěvek pro pořad Českého rozhlasu Glosa Dominika DukyVysílá se každou sobotu v 9:15 na Radiožurnálu.