Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Výzva k pomoci obětem hurikánu

Výzva k pomoci obětem hurikánu

V reakci na pustošivé hurikány, které na počátku září 2017 pustošily jih USA připomíná kardinál Duka vazby naší země k Texasu a početné krajanské komunitě.

8. září 2017
Vyjádření / Dopisy

 

Zdá se, jako by pustošení Karibské oblasti a jižní části Spojených států nebralo konce. I druhý hurikán, zvaný Irma, zjevně bude velmi bolestnou a těžkou ranou pro obyvatele zasažených území a ostrovů. Jsem vděčný našim věřícím a přátelům za skutečné vyjádření i finanční podpory těmto zkoušeným oblastem, se kterými nás pojí četné osobní a přátelské vazby.

Texas se stal útočištěm velkého množství emigrantů z naší vlasti ještě před první světovou válkou. Na úřadech je tu třetím jazykem po angličtině a španělštině čeština, což jsem mohl sám na vlastní oči vidět a na vlastní uši slyšet. Rovněž tak je zde několik desítek kněží, kteří se hlásí k naší národnosti. Nacházíme zde obce jako Praha nebo Hostýn. Jako první biskup z rodné krajiny tuto oblast navštívil tehdejší královéhradecký biskup Karel Kašpar, pozdější kardinál a arcibiskup pražský. Také sem mířily kroky velkého exulanta, nástupce svatého Vojtěcha, kardinála Josefa Berana při jeho návštěvě USA, kdy měl možnost podpořit náš exil, a naši krajané ho velkoryse a velkodušně přijali.

Z této návštěvy vlastně čerpáme doposud, naši krajané podporují například bohoslovce v římské koleji Nepomuceno a pomohli nám i při záplavách na Moravě. Vzájemnou podporu bychom měli i nadále prohlubovat modlitbou, a pokud to bude možné, věřím, že naše katolická Charita v rámci ČR i jednotlivých diecézí bude i nadále pamatovat na těžce zkoušené obyvatele této oblasti.

+Dominik kardinál Duka