Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Výzva předsednictva ČBK po vraždě francouzského kněze

Výzva předsednictva ČBK po vraždě francouzského kněze

V reakci na teroristický útok v pařížském Rouenu a brutální vraždu katolického kněze Jacquese  Hamela vyzývají čeští a moravští biskupové, aby se v den pohřbu kněze v 15.00 hodin rozezněly kostelní zvony.

27. července 2016
Vyjádření / Dopisy

 

Výzva předsednictva České biskupské konference

 

Předsednictvo České biskupské konference vyzývá kněze české i moravské církevní provincie, aby se připojili ke vzpomínce na brutálně zavražděného francouzského kněze Jacquesa Hamela v Saint-Etienne-du-Rouvray tím, že v úterý 2. srpna, v den jeho pohřbu, v 15 hodin rozezní ve svých farnostech zvony. Hlas zvonů a modlitba je výrazem lítosti nad krutým činem, ale také apelem k míru a připomínkou umučení našeho Pána, v jehož náruči tento mučedník spočinul. Otec Hamel zasvětil svůj život službě Bohu a zahynul při výkonu svého povolání. Jako kněz působil v řadě farností, po dovršení 75 let života měl odejít do důchodu, ale na jeho žádost mu bylo umožněno, aby dále setrval se svými farníky a pomáhal novému faráři.


Chceme připomenout, že nešlo o výjimečný čin osamělého šílence, ale o čin, který jen dovršil stále narůstající počet útoků na křesťanské kostely, modlitebny a synagogy po celé Evropě. Útoků, o nichž většinou mlčí jak média, tak politici. Jen ve Francii bylo v roce 2014 zaznamenáno na 600 takovýchto útoků žhářství, vandalismu apod., což v těchto dnech vyvrcholilo i lidskými oběťmi. Vzpomínáme nejen na umučeného kněze, ale i na řeholnici, která byla těžce zraněna.


Buďme si vědomi, že je třeba chránit a bránit naši civilizaci, postavenou na židokřesťanských základech.
Prosme proto o dar rozumu, rady a další dary Ducha Svatého pro nás i všechny státní představitele, abychom společně dokázali účinně těmto útokům čelit.


V Praze dne 29. července 2016

Za ČBK,

+Dominik kardinál Duka
Mons. Jan Graubner

 

Související:

Kardinál Duka odsoudil útok na francouzský kostel
Islámský stát se přihlásil k útoku na kostel ve Francii (ČTK)
Barbarský čin, reagoval Vatikán na útok ve Francii. Papež je zděšen (ČRo)
Život zavražděného kněze Jacquesa Hamela (Církev.cz)
Ekumenická rada církví kondoluje k smrti P. Jacquesa Hamela