Kardinál Dominik Duka přivítal děti – které se sjely nejenom i z tak vzdálených koutů České republiky, jako je Velehrad; ale také ze slovenské Staré Turé nebo z Norska – v reprezentačních prostorách pražského arcibiskupského paláce, vyzdobených unikátními rokokovými tapisériemi s motivy z Nového světa. „Ta budova vypadá z venku obrovsky, ale sami vidíte, že by klidně mohla být větší, abychom se sem všichni vešli“, okomentoval pan kardinál hojné zástupy dětí a jejich učitelek, kteří mu přišli pogratulovat. S úsměvem pak dodal, že z větších prostor už může nabídnout jenom katedrálu, ve které by dětem ale zase byla zima.
Taky jsem dostal rákoskou
V úvodním proslovu pan kardinál poděkoval všem přítomným a poprosil přítomné děti a učitele, aby měli se sebou navzájem trpělivost a vyzval je, aby se dokázali přihlásit nejenom k úspěchům, ale i k tomu, když se něco nepovede. „A to není jednoduché, to znám i z vlastní zkušenosti“, přiznal dětem Dominik Duka s dovětkem, že k nejvzornějším žákům ve škole nikdy nepatřil, a že tedy občas došlo i na rákosku. „Nakonec to tenkrát ani nebolelo, a navíc mi to pomohlo, abych si uvědomil, co se dělat nemá“, zavzpomínal pan kardinál na svá školní léta. „Nakonec to ani není žádné hrdinství, nepřiznat se“, ukončil pan kardinál svou úvahu a podělil se s dětmi a jejich učiteli o jednoduché pravidlo, které nám zanechal Ježíš: „Co chceš, aby jiní nedělali tobě, nedělej ani ty jim. A to je vlastně také nejkratší definice toho, co je to láska“.
Úvodní slovo pana kardinála:
Děti panu kardinálovi na oplátku zazpívaly a položily mu několik dotazů – jestli papež František vypadá jak František z Assisi, jaký největší dárek pan kardinál kdy dostal. Největší úspěch ale sklidil zdánlivě jednoduchý dotaz pětileté Šarloty: „Jak to vypadá v nebíčku?“ „Když se večer podíváš na hvězdnou oblohu, ta stejně krásné jako ty hvězdy to bude i v nebíčku. A budeme tam se všemi, kteří věří, že Bůh se stal v osobě Ježíše jedním z nás“, nenechal se kardinál Duka zmást prostým, ale z teologického hlediska velice zapeklitým dotazem.
Kniha, jakou nemají ani na strahově
Děti poté začaly panu kardinálovi předávat dárky a roztomilá přáníčka, které na dnešní den vyrobily při vyučování. Největším dárkem pak byla v kůži vyvázaná knížka, seskládaná z několika stovek dětmi vyrobených obrázků, malůvek, veršovánek a říkanek, fotografií a přáníček – zkrátka všeho, co dětská nápaditost dokáže vymyslet. „Na knize pracovalo několik stovek dětí, a věříme, že takovou knihu žádný biskup nemá“, věnovala prezidentka hnutí, paní Běla Jensen unikátní dárek. „To tedy ne, takovou knihu nemají ani na Strahově“, hbitě kardinál oglosoval neobvyklý dar. Zástupci architektonické školy pak panu kardinálovi předali návrh pergoly, kterou Dominik Duka věnoval domovu Zvíkovecká kytička, v kladenské praktické škole mu zase upekli dort ve tvaru kardinálského klobouku. O překvapení se také postaral milovníci vojenské historie, kteří se sjeli na Hradčanském náměstí, aby kardinálovi k narozeninám slavnostně zatroubili.
Iniciátorka hnutí paní Běla Jensen o Stonožce:
Hnutí "Na vlastních nohou" je uznáváno jako zcela dobrovolná humanitární a mírová organizace, v níž děti pomáhají jiným dětem. Bylo založeno roku 1990 Češkou žijící v Norsku paní Bělou Jensen. Iniciátorka hnutí, paní Běla Jensen má jednoduchý cíl: „Chci naučit děti, jak je důležité, aby někomu v životě pomáhaly“ a oceňuje patronát Dominika Duky nad hnutím. “Nedovolila bych si někomu říkat, že musí věřit v Pána Boha. Ale na druhou stranu nikdo nemá právo nakazovat, aby se o něm děti nedozvěděly.“
„Děti jsou z hnutí Stonožka nadšené, třeba malování vánočních přáníček, to už je dnes obřad“ hodnotí ředitelka ZŠ v Zubří Helena Dufková spolupráci s hnutím. „Co se mně na hnutí líbí, že děti pomáhají sami svojí prací a svým úsilím“ a oceňuje stonožku paní ředitelka školy Vávrová. Na spolupráci hnutí Stonožka s pražským arcibiskupstvím má také sestra Dominika, která – slovy paní Běly – je tím skutečným článkem, který dělá spolupráci mezi Stonožkou a pražským arcibiskupstvím smysluplnou. „Je to takový náš styčný důstojník“, uzavírá elegantní dáma diskuzi nad setkáním dětí s panem kardinálem.
(jne)
Děti ze ZŠ Kostelec nad Labem zpívají narozeninovou písničku.
pro formát flv není dostupný prohlížeč